Intel Core i3-12100 Alder Lake CPU LGA 1700 3.3 GHz Quad-Core 60W 12MB Cache Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 3 4100 3.8GHZ 4 Core L3 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i3-12100F Alder Lake CPU LGA 1700 3.3 GHz Quad-Core 58W 12MB Cache Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen Threadripper Pro 5975WX 3.6GHz L3 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen 4300G 3.8GHz (4GHz Turbo) 4 Core 4MB L3 Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 9 7900 3.7GHz (5.4 Turbo) 12 Core AM5 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i9-12900 2.40GHz Alder Lake S 30MB Cache Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Pentium Gold G6400 Comet Lake 4GHz 4MB CPU Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i5-12600KF 3.7 GHz 10-Core LGA 1700 Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5500 3.6GHz 6-Core AM4 Desktop Processor with Wraith Stealth Cooler
| IN STOCK |
Intel Comet Lake Intel Core i5-10400 2.90Ghz 12MB Cache CPU Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Core i7-12700KF 12th Gen Alder Lake 12-Core 3.6GHz LGA 1700 Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Core i5-12500 Alder Lake CPU LGA 1700 3.0 GHz 6-Core 18MB Cache Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 4500 3.6GHz 8MB AM4 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600G Wraith Stealth Cooler Zen 3 3.9GHZ 16MB L3 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Turbo Boosted Performance. For Seamless Experiences
Spend more time doing and less time waiting with the unprecedented power and responsiveness of Intel® Turbo Boost Technology 2.0. Longer-lasting battery life and faster re-charging give you the freedom to experience enhanced speed and performance untethered. Create, edit and share 4K content with ease, and discover immersive, full-screen 4K and 360 viewing. In other words, Intel’s best processor just got even better.
The Speed You Need
Equipped with rapid responsiveness, the 7th generation Intel® Core™ processor has the power and speed to keep up with your demands. Open files and programs quickly, plus seamlessly switch between applications and web pages without delay.
Immersive Entertainment
Experience ultra high-definition content with the clarity and sharpness of 4K resolution. Featuring 4x more pixels than full HD screens, you’ll get crisper, clearer images for an immersive viewing like never before.
Hassle Free
Today’s PCs are more hassle-free than ever – log in quickly and easily with facial recognition technology, get 0.5 second wake, and never feel weighed down with new razor-thin devices.
| SERIES | Intel Core i5-7500 Desktop Series |
| CPU SOCKET | Socket H4 (LGA 1151) |
| NUMBER OF CORES | 4 |
| OPERATING FREQUENCY | 3.4GHz |
| BOOST FREQUENCY | 3.8GHz |
| CORE NAME | Kaby Lake |
| NUMBER OF THREADS | 4 |
| CACHE | 6MB |
| MANUFACTURING PROCESS | 14nm |
| INTEGRATED GRAPHICS TYPE | Intel HD Graphics 630 |
| INTEGRATED GRAPHICS SPEED | 350MHz |
| WARRANTY | 3 years limited manufacturers warranty |