Noiseblocker NB-eLoop B14-3 1400RPM 140mm Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-1 600RPM 140mm Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-3 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua NF-A4x10 FLX 40mm 4500RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B12-2 1300RPM 120mm Case Fan
| IN STOCK |
be quiet Light Wings (BL072) ARGB120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B12-3 120mm 1900RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-PS 140mm 1200RPM Case Fan - Black
| IN STOCK |
Noctua 120mm 29.7dBA Computer Case Fan - Black Brown
| IN STOCK |
Corsair iCUE QL140 RGB 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 2000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
be quiet! Light Wings (BL074) ARGB 140mm Computer Case Fans
| IN STOCK |
Noctua NF-A12x25r PWM 120MM Computer Case Fan - Brown
| IN STOCK |
StarTech 60MM TX3 Ball Bearing Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black Swap 200mm 800RPM PWM Computer Case Fan w/Anti-Vibration Pads
| IN STOCK |
The NF-S12A marks the third generation of Noctua’s signature S12 series quiet case fans, which have received more than 250 awards and recommendations from the international press. Featuring a further refined blade design with Anti-Stall Knobs that works in tandem with the new AAO (Advanced Acoustic Optimisation) frame, the NF-S12A improves the airflow/noise efficiency of its renowned predecessor by up to 8%.
The PWM version sports Noctua’s custom designed NE-FD1 IC for fully automatic speed control via 4-pin fan headers and comes with a Low-Noise-Adaptor to reduce the maximum speed during PWM control from 1200 to 900rpm. Its superb running smoothness, SSO2 bearing and Noctua’s trusted premium quality make it an elite choice for quiet case cooling.
| FAN DIAMETER | 120mm |
| ROTATION SPEED | 1200RPM |
| QUANTITY | Single |
| NOISE LEVEL | Noise level (low speed): 10.7dBA Noise level (high speed): 17.8dBA |
| AIRFLOW | 107.5m³/h |
| CONNECTOR | 4-pin |
| COLOR | Brown |
| VOLTAGE | 12V |
| DIMENSIONS | 125mm x 125mm x 25mm (WxDxH) |
| WEIGHT | 0.41kg |