32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group Elite DDR4 3200MHz CL22 Memory Module
| IN STOCK |
16GB Crucial 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB Team Group Delta RGB DDR4 3200MHz CL16 Dual Memory Kit (2x16GB) - Black
| IN STOCK |
64GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 RGB Quad Channel Kit (4x 16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 3200MHz Sniper X PC4-25600 CL16 Dual Channel Kit (2x 16GB) Digital Camo
| IN STOCK |
32GB G.Skill Flare X DDR4 3200MHz PC4-25600 for AMD Ryzen CL16 Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x16GB) for Intel/AMD
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Single Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Renegade PC4-25600 DDR4 3200MHz CL16 Black Dual Channel kit (2x8GB) Black
| IN STOCK |
128GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 32GB)
| IN STOCK |
Corsair Vengeance RGB PRO DDR4 Light Enhancement Kit - White
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
Stunning RGB. Striking Speed.
Whether you are upgrading a system, building an ultra fast gaming rig, or attempting to break overclocking world records, CORSAIR memory will exceed your expectations. Welcome VENGEANCE RGB to the family.
Simply Beautiful
CORSAIR VENGEANCE RGB Series DDR4 was designed using a patent pending technology to enable stunning RGB lighting effects without having to use wires, for a clean and simple integration into your system. Use CORSAIR LINK to easily program lighting effects, monitor memory temperature, timings and frequency as well as coordinate with other CORSAIR products.
Vibrant RGB Lighting
A broad range of lighting configurations to complement the style of your system
Powered by Software
CORSAIR LINK enables fully programmable lighting effects, memory monitoring, and additional integration with other CORSAIR products
Wire-free
Patent pending technology allows for a clean, seamless integration without additional wires, control everything through the standard DDR4 memory socket
Bold-looking Heat Spreaders
Improves thermal conductivity and appearance
Maximum Bandwidth and Tight Response Time
Optimized on the latest Intel® 100/200 series motherboards
Supports XMP 2.0
Automatically selects the maximum reliable overclocking settings for the best possible performance and stability
Overclocking Ready
Each module is built using a custom performance PCB for better signaling, and carefully screened ICs for superior overclocking and reliability on latest Intel® 100/200 series motherboards. Preconfigured XMP 2.0 profiles allow for automatic, reliable overclocking.
A World of Pure Imagination
Create unmatched lighting effects to match the design themes of mid-range and high-end motherboards and other gaming PC components.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 3000MHz |
| STANDARD | PC4-24000 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Quad channel kit |
| CAS LATENCY | CL15 |
| MEMORY TIMINGS | 15-17-17-35 |
| VOLTAGE | 1.35V |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | Memory layout (modules x size): 4 x 8 GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |