|
Expected to ship within 9 days of order Free shipping within Ireland! |
32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit (4x 8GB) w/ RGB
| IN STOCK |
16GB Corsair Dominator Platinum RGB Series 3200MHz CL16 DDR4 Dual Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-32000 4000MHz Ripjaws V Black CL18 Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
4GB Silicon Power DDR4-2400, CL17, UDIMM, Single Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws V 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 8GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Quad Channel Kit (4 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
16GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Dual Channel Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR4 Trident Z Royal Silver 3600Mhz PC4-28800 CL16-19-19-39 1.35V Quad Kit 4x16G
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRAM DDR4 2666MHz PC4-21300 CL19 Memory Module
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Renegade PC4-25600 DDR4 3200MHz CL16 Black Dual Channel kit (2x8GB) Black
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology ValueRAM DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
QVL approved by motherboard manufacturers
Multiple compatibility verifications with mainstream DDR4 motherboards to make sure its stability with all motherboards on the QVL(Qualified Vendor List). Therefore, you would not have to worry about compatibility issues when purchasing high-speed memory.
Shows perfect compliance with the specifications of JEDEC
The brand-new DDR4 memory module product of ELITE series launched by TEAMGROUP Inc., with its only 1.2 working voltage, saves 20% of power compared to the last generation. Therefore, the heat generated from the product itself has also been reduced, and it can maintain the peripheral operating temperature around the system.
The product shows perfect compliance with the specifications of JEDEC, and it has 100% product compatibility as well as quality reliability with INTEL's latest X99 chipset.
Both single-channel and dual-channel are available at the same time so as to meet the demands of users at different levels. The storage can be up to massive 32GB Kit (16GBx2) capacity, doubling the speed of data processing. The ELITE serial product offers exceptional qualities including stability, long-endurance and low-power consumption with its outstanding function.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY TYPE | DDR4 |
| MEMORY SPEED | 3200 MHz |
| STANDARD | PC4 25600 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Single |
| CAS LATENCY | CL22 |
| VOLTAGE | 1.2 V |
| REGISTERED | unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 1 x 16 GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |