| OUT OF STOCK (0 local - 0 remote) |
Logitech MK120 USB QWERTY Black Keyboard - Nordic Layout
| IN STOCK |
Adesso USB QWERTY Black Desktop Multimedia Keyboard - US English Layout
| IN STOCK |
Seal Shield Silver Seal Medical Grade Keyboard White - US Layout
| IN STOCK |
Corsair K100 RGB USB Black Mechanical Keyboard US English
| IN STOCK |
Logitech G512 Wired Gaming Keyboard - Carbon
| IN STOCK |
Logitech K845 Mechanical Illuminated USB Wired Keyboard - Aluminum, Black
| IN STOCK |
Logitech K120 Business USB QWERTZ Keyboard - Swiss Layout - Black
| IN STOCK |
Adesso USB QWERTY Antimicrobial Waterproof Black Desktop Keyboard - US English Layout
| IN STOCK |
Logitech Wired iPad Keyboard - US Layout
| IN STOCK |
Adesso 150 Tru-Form 3-Color Illuminated Ergonomic Keyboard - US English Layout
| IN STOCK |
Adesso PS2 Multimedia Black Desktop Keyboard - US English Layout
| IN STOCK |
Logitech K120 USB Keyboard - French Layout AZERTY
| IN STOCK |
Kensington Pro Fit Wireless Black Keyboard - US English Format
| IN STOCK |
Seal Shield Silver Storm QWERTY Keyboard Black - US Layout
| IN STOCK |
Seal Shield Keyboard Silver Storm Washable Black - US Layout
| IN STOCK |
100% Cherry MX mechanical keyswitch in crimson red backlighting, per-key programmability, on-the-fly macro recording, 6 dedicated macro keys, full media control with LED volume display, foldable mouse cable holder, and custom gaming keycaps. The RIPJAWS KM780 MX mechanical gaming keyboard is designed and built with durability and practicality in mind for the ultimate gaming and typing experience.
100% Cherry MX Red Keyswitches
RIPJAWS KM780 MX uses only genuine Cherry MX keyswitches with short 2mm actuation distance and durability of 50 million keystrokes for long lasting and quick gaming response. Cherry MX Red keyswitches require less force to actuate and deliver smooth and linear key response making them especially popular among gaming enthusiasts.
Fully Programmable Keys & Per-Key Backlighting
Each key is programmable with its own key function or macros, as well as independent backlighting and lighting patterns options for the ultimate customization experience.
On-Board Profile Storage
Capable of storing up to 3 complete sets (aka “modes”) of macro, key, and lighting configurations within the keyboard, so your personal gaming experience now follows wherever you and your keyboard goes.
Dedicated Macro Control & Mode Selection Keys
Packed with on-the-fly macro recording, 6 additional macro keys, easy-access mode selection, these built-in functions gives immediate access to the actions you need right at your fingertips.
Windows Lock Key Disable the Windows key, so it doesn’t disrupt your gameplay.
LED Backlight Toggle Toggle between 3 levels of brightness or turn off backlighting.
Timer Key Making ramen or waiting for a skill cooldown? Remind yourself with the built in timer with lighting notification.
Media Control Corner & LED Volume Display
Complete with full media control buttons, a die-cast volume roller, and an integrated digital LED volume display, media control is now more convenient than ever.
Detachable Soft-Touch Wrist Rest & Five-Level Contoured Keycaps
Naturally and comfortably position your fingers to reach each row of keys with a detachable soft-touch wrist rest and five levels of contoured keycaps while you’re gaming or typing.
USB Pass-Through & Audio Jacks
Convenient USB 2.0 hub allows you to connect your mouse or other USB devices quickly; Audio line-out & Mic-in jacks for audio extension easily.
Package Contents
| CONNECTION | USB |
| LOCALIZATION | UK English, QWERTY version |
| COLOR | Black, with red backlighting |
| DESIGN STYLE | Gaming |
| PALM REST | Included |
| BACKLIGHT | Per-Key Back-light design |
| KEY SWITCH TYPE | Cherry MX Red |
| FEATURES | Cherry MX Red (Red keyswitches require less force to actuate and deliver smooth and linear key response) |
| CABLE LENGTH | 2m braided USB cable |
| OPERATING SYSTEMS SUPPORTED | Windows 7, 8, 8.1, 10 |
| DIMENSIONS | 518 x 172 x 48 mm 518 x 228 x 48 mm with palm rest |
| WEIGHT | 1.36 kg 1.54 kg with palm rest |
| WARRANTY | 2 years manufacturers warranty |