250GB Transcend PCIe SSD 115S NVMe M.2 2280 PCIe Gen3 x4 SSD
| IN STOCK |
1TB AData Legend 960 PCIe Gen4 x4 M.2 2280 SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
256GB Team Group MP33 M.2 PCI Express 3.0 3D NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Team Group MS30 M.2 SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Western Digital M.2 PCI Express 3.0 x 4 QLC NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
64GB ZTC Armor 42mm M.2 NGFF 6G SSD Solid State Disk- ZTC-SM201-064G
| IN STOCK |
256GB ZTC Armor 42mm M.2 NGFF 6G SSD Solid State Disk- ZTC-SM201-256G
| IN STOCK |
4TB Transcend PCIe Gen 4 x4 M.2 2280 250S NVMe With Graphene Heatsink
| IN STOCK |
256GB Transcend 110S M.2 2280, NVMe PCIe Gen3 x4 SSD
| IN STOCK |
2TB Transcend 410S NVMe PCIe 4.0 M.2 2242 Gen4 x4 Internal SSD
| IN STOCK |
512GB Transcend 410S NVMe PCIe 4.0 M.2 2242 Gen4 x4 Internal SSD
| IN STOCK |
256GB Team Group MS30 M.2 SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Samsung 990 PRO M.2 PCI Express 4.0 Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Transcend 410S NVMe PCIe 4.0 M.2 2242 Gen4 x4 Internal SSD
| IN STOCK |
This SATA III M.2 SSD is manufactured by Transcend, one of the world leaders in memory and storage products. The MTS800 M.2 NGFF SSD is suitable for many ultrabooks, tablets and other compact devices where space is at a premium.
Transcend’s MTS800 M.2 SSD’s next generation SATA III 6Gb/s interface and ultra compact dimensions make it best suited to address the high performance needs and strict size limitations of small form factor devices. This means it is perfect for use in today’s modern Ultrabooks, thin and light notebooks, and tablets. With the latest SATA III 6Gb/s specification, powerful controller, and exceptional transfer speeds of up to 500MB/s read and 450MB/s write, the M.2 SSD easily handles everyday computing tasks as well as demanding multimedia applications.
| CAPACITY | 64GB |
| INTERFACE TYPE | M.2 NGFF |
| FORM FACTOR | 80mm M.2 |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 500MB/sec Write speed up to 450MB/sec |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D TLC NAND Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C (32°F) to 70°C (158°F) |
| TRIM SUPPORT | Yes |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | Yes |
| SPECIAL FEATURES | Power Shield (power loss data prevention) DevSleep mode S.M.A.R.T. TRIM NCQ Command |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows and Linux |
| DIMENSIONS | 80.0mm x 22.0mm x 3.58mm |
| WEIGHT | 9g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |