| 15 IN STOCK (15 local - 0 remote) |
|
Ready to ship today Free shipping within Ireland! |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
1TB Transcend StoreJet 25H3 2.5-inch USB3.0 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
12TB WD Elements Desktop USB 3.0 External Hard Drive
| IN STOCK |
2TB Toshiba Canvio Basics USB3.2 External Hard Drive - Black
| IN STOCK |
1TB Seagate Basic 2.5Inch USB3.0 Portable External Hard Drive - Silver
| IN STOCK |
8TB Transcend StoreJet 35T3 USB3.0 External Desktop Hard Drive
| IN STOCK |
2TB AData HD710 Pro USB3.1 2.5-inch Portable Hard Drive (Yellow)
| IN STOCK |
4TB Western Digital Elements USB3.0 External Hard Drive - Black
| IN STOCK |
4TB Toshiba P300 3.5 Inch Serial ATA III 5400RPM 6GB Internal Hard Drive
| IN STOCK |
8.0TB OWC Mercury Elite Pro Quad - Four-Drive USB 3.2 (10Gb/s) External Storage Solution with SoftRAID
| IN STOCK |
1TB Seagate Expansion Portable USB 3.0 External Hard Drive
| IN STOCK |
16.0TB OWC Mercury Elite Pro Quad - Four-Drive USB 3.2 (10Gb/s) External Storage Solution with SoftRAID
| IN STOCK |
2TB AData HV620S Slim USB3.1 portable hard drive with a thickness of only 11.5mm. Stylish glossy blue design and amazing transfer speeds up to 90MB/sec. Fits easily into a bag or pocket and is powered entirely by USB port or and desktop or laptop computer. Blue LED indicates data transfer activity. Blue edition.
Scratch-Prevention Design
A raised lip on the edge of the drive protects the surface from scratching when the drive is laid flat.
Sleek and Glossy
The sleek lines and reflective, smooth surface of the HV620S highlights its thin and elegant overall appearance. It is ideal for those who wish to maintain an aura of professionalism, or show off their technical savvy.
LED Indicator Shows Transfer Status
A bright blue LED lets you know when data is being read from or written to the HV620S. This helps prevent disconnection during read/write operations.
| CAPACITY | 2TB |
| INTERFACE TYPE | USB3.1 Backwards compatible with USB3.0/USB2.0 |
| FORM FACTOR | 2.5-inch portable hard drive |
| DATA TRANSFER RATES | Up to 90MB/sec (USB3.0 interface) |
| HDD DETAILS | Built-in 2TB HDD |
| DIMENSIONS | 115mm x 78mm x 15mm |
| WEIGHT | 152g |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 10/ 8 / 7 / Vista / XP Mac OS 10.6 or later Linux 2.6 or later |
| OPERATING TEMPERATURE | 5°C (41°F) to 50°C (121°F) |
| ACCESSORIES INCLUDED | USB3.1 cable |
| SPECIAL FEATURES | Backup and Security software available for download |
| DEVICE TYPE | Portable external hard drive |
| COLOUR | Blue |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |