32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
256GB OWC DDR4 RDIMM Memory Upgrade Kit 4x64GB PC23400 2933MHz for Mac Pro 2019 models
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3600Mhz PC4-28800 CL18 1.35V Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group DELTA RGB DDR4 3200MHz CL16 Dual Memory Kit (2 x 8GB) - Black
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill Flare X DDR4 3200MHz PC4-25600 for AMD Ryzen CL16 Quad Channel Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z Royal Silver 3600Mhz PC4-28800 CL16-19-19-39 1.35V Dual Channel Kit 2x16GB
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit (4x 8GB) w/ RGB
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston 3200MHz CL22 1.2 V DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
96GB OWC PC23400 2933MHz DDR4 RDIMM for Mac Pro 2019 models (6x16GB)
| IN STOCK |
16GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Dual Channel Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
8GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Aegis 2666MHz PC4-21300 CL19 Dual Channel Memory Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
While your opponents fight petty using DDR3-1600 MT/s, obliterate them with DDR4-2666 MT/s speeds that get even faster as the technology matures. Alongside these speed gains, draw on the improved responsiveness, increased frame rates, and optimized latencies of Ballistix Elite DDR4 technology and revel in an unreal gaming experience.
Flood your memory bandwidth and process up to 21.3 gigabytes per second – a feat that’s nearly impossible to achieve with DDR3 memory. Leveraging the faster burst access speeds that are only possible on DDR4 architecture, Ballistix Elite DDR4 maximizes performance with four channel memory.
Ballistix Elite DDR4 memory leverages the latest advancements in efficiency technology and is engineered to run at lower voltages for inherent energy gains. Armed with a thermal sensor and our high-end Ballistix M.O.D. utility for real-time temperature monitoring, Ballistix Elite DDR4 wrings up to 40% more power efficiency out of your memory.
Give your rig a next-gen facelift with a menacing black anodized heat spreader and complementary black PCB that bodes well for any color scheme. Optimized for the latest Intel® X99 boards with support for XMP 2.0 profiles, Ballistix Elite DDR4 module set up is easy: just lock and load your BIOS and get ready to win.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 2666MHz |
| STANDARD | PC4-21300 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Quad channel kit |
| CAS LATENCY | 16 |
| MEMORY TIMINGS | 16-17-17 |
| VOLTAGE | 1.2 V |
| HEATSINK COLOR | Black |
| REGISTERED | Unbuffered memory |
| CONFIGURATION | 4 x 8GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |