32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast RGB DDR4 3600Mhz CL17 Single Module
| IN STOCK |
8GB Team Group Elite DDR4 3200MHz CL22 Memory Module
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 8GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB Crucial 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2 V 288-pin DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
4GB Silicon Power DDR4 U-DIMM Desktop DDR4-2666MHz, CL19, 4GBx1
| IN STOCK |
32GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill Aegis DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Quad Channel Memory Kit (4x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston 3200MHz CL22 1.2 V DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology ValueRAM DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB Corsair Vengeance DDR4 3000MHz CL15 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
SPEED. STYLE. SPORT. GET MORE OUT OF YOUR MEMORY.
Designed for performance enthusiasts, gamers, and anyone who simply wants to get more out of their system, Ballistix Sport LT DDR4 memory helps you do just that. Give your processor the resources it needs to perform and make your computer faster and more responsive.
Make your system go Ballistix
Memory is fun when it’s faster, when it’s stylish, and when it helps your system perform at a higher level. Compared to standard DDR4 memory, that’s exactly what Ballistix Sport is engineered to do. Get faster speeds and run demanding applications with ease. Multitask at will with increased bandwidth. And strike first with better latencies and reduced load times.
Install with ease
Getting more out of your system should be easy — and that’s exactly how we engineered Ballistix Sport memory. Using cutting-edge technology, intuitive module design, Intel® Sport with the sole intent of creating affordable, easy-to-use performance memory. Installation is a cinch: just plug-and-play, and get ready to win with little to no BIOS configuration.
Go covert
With a stealth digital camo design and integrated heat spreader, Ballistix Sport LT is designed to be your memory lieutenant. Keep your system cool and collected while mowing down the opposition – whether that’s a challenging spreadsheet or outmaneuvering an opponent.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 3000MHz |
| STANDARD | PC4 24000 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit |
| CAS LATENCY | 16 |
| VOLTAGE | 1.35 V |
| REGISTERED | Unbuffered memory |
| TECHNOLOGY | UDIMM |
| CONFIGURATION | 2 x 16GB |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |