Intel Core i7-9700 Coffee Lake 3GHz 12MB Cache Desktop Processor OEM/Tray Version
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 7600X 4.7GHz 6 Core AM5 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i9-12900 2.40GHz Alder Lake S 30MB Cache Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i3-10105 3.7GHz 4 Core LGA1200 Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600 3.5 GHz Six-Core AM4 Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Core i9-12900KF 3.2 GHz 16-Core LGA1700 Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Core i7-12700K 3.6GHz 12 Cores LGA 1700 OEM/Tray Processor
| IN STOCK |
Intel Box Pentium Gold G6600 4.2Ghz 4M Comet Lake Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i7-13700KF 3.4GHz 16 Cores Desktop Processor OEM/Tray (Raptor Lake)
| IN STOCK |
AMD Ryzen 4300G 3.8GHz (4GHz Turbo) 4 Core 4MB L3 Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 3 4100 3.8GHZ 4 Core L3 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Wraith Stealth Cooler Ryzen 7 5700G 3.8GHz 16MB L3 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i5-12400F 2.5GHz 6 Core LGA1700 Desktop Processor OME/Tray
| IN STOCK |
Intel Core i9-12900KF 3.2 GHz 16-Core, LGA1700 Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600G Wraith Stealth Cooler Zen 3 3.9GHZ 16MB L3 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
The New AMD Athlon Processor with Radeon Vega Graphics
Advanced AMD Processing and Graphics Technologies for Everyday Users.
The most advanced entry-level processor AMD has ever created, for users who value fast responsiveness and built-in Radeon Vega Graphics, with the cutting-edge processor architecture you need to take advantage of graphics card upgrades.
Surf the internet smoothly, stream videos without a hiccup, and play the most popular eSports games in high-definition 720p.
Designed for Online Gaming
Integrated Radeon graphics can provide smooth eSports gaming at 720p HD without a graphics card. Its also compatible with FreeSync monitors to eliminate tearing.
Responsive, Reliable Performance
From game consoles to airplanes and Sony to HP, the worlds top products and companies depend on advanced AMD computing solutions.
A Future-Ready Platform
The advanced socket AM4 platform is ready for Ryzen processors, and designed for the demands of tomorrow.
| SERIES | AMD A4 |
| CPU SOCKET | AM4 |
| NUMBER OF CORES | 2 |
| OPERATING FREQUENCY | 3.2GHz |
| BOOST FREQUENCY | 3.2GHz |
| NUMBER OF THREADS | 4 |
| CACHE | 4MB |
| MANUFACTURING PROCESS | 14nm |
| INTEGRATED GRAPHICS TYPE | AMD Radeon Vega 3 |
| INTEGRATED GRAPHICS SPEED | 1000MHz |