16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Transcend JetFlash 790 USB3.0 Flash Drive - up to 90MB/sec - Retractable USB Connector
| IN STOCK |
16GB DC Classic Batman USB Flash Drive
| IN STOCK |
60GB Apricorn Aegis USB3.0 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB Transcend JetFlash 790W USB3.1 Flash Drive - up to 100MB/sec - White Retractable USB
| IN STOCK |
16GB Stick Apricorn SecureKey 3NX USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Integral Crypto Drive FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive (AES 256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology DataTraveler MicroDuo 3C USB3.2 Type-A With USB Type-C Flash Drive - Purple
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology Data Traveler Kyson USB3.2 Type-A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
128GB AData Royal UR340 Ultra-Compact USB3.0 (USB3.2) Flash Drive
| IN STOCK |
32GB SanDisk Ultra USB3.0 Flash Drive Encryption Support Black
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology Data Traveler Kyson USB3.2 Type A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
32GB USB 3.0 DT Locker+ G3 w/Automatic Data Security. Put a lock on your personal data with Kingston's DataTraveler Locker+ G3. It secures receipts, bank statements and other sensitive documents with hardware encryption and password protection for a double layer of data security. The drive locks down and reformats after 10 failed login attempts, so users can rest assured their data is safe even if the drive is lost or stolen. Its USB 3.0 interface delivers fast speeds that are approximately eight times the speed of the previous generation, to secure files faster. DataTraveler Locker+ G3 is easy for anyone to setup and easy to use, with no application installation required; all the software and security needed is built in. It works on both Windows systems and Macs so users can access files from multiple systems, without installing a program on every computer used. It features a durable metal casing to protect the drive from drops, bumps and knocks plus its built-in key loop makes it convenient to take your data anywhere. The cap fits on the back of the drive so it won?t get lost.
| CAPACITY | 32GB |
| INTERFACE TYPE | USB 3.0 (3.1 Gen 1) USB Type-A |
| FEATURES | Encryption |
| TRANSFER RATES | Read speed: 135 MB/s Write speed: 40 MB/s |
| COLOUR | Silver |
| PASSWORD PROTECTION | Yes |
| MATERIAL | Metal |
| TEMPERATURE RANGE | Operating temperature (T-T): 0 - 60 °C Storage temperature (T-T): -20 - 85 °C |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 10, 8, 7, Vista Mac operating systems supported: Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| DIMENSIONS | 18.6 mm x 9.75 mm x 60.6 mm |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |