32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
8GB Synology DDR4 2666MHz ECC UDIMM Memory Module
| IN STOCK |
16GB Team Group DELTA RGB DDR4 3200MHz CL16 Dual Memory Kit (2 x 8GB) - Black
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z 3200Mhz PC4-25600 CL16 (16-18-18-38) 1.35V Quad Channel Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z Royal Silver 3600Mhz PC4-28800 CL16-19-19-39 1.35V Dual Channel Kit 2x16GB
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology ValueRAM DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast RGB DDR4 3600Mhz CL17 Single Module
| IN STOCK |
Corsair Vengeance RGB PRO DDR4 Light Enhancement Kit - White
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 RAM PC3200 Aegis CL16 Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3600Mhz PC4-28800 CL18 1.35V Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 2400MHz Sniper X PC4-19200 CL17 Quad Channel Kit (4x 8GB) Urban Camo
| IN STOCK |
32GB Kingston Value Ram DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
The Silicon Power range of desktop memory modules is one of the safest bets if you are looking to boost the performance of your DDR4 based desktop computer. All Silicon Power DDR4 RAM memory is 100% pre-tested to ensure the best possible performance and compatibility across the widest range of desktops. Additionally, it is backed by a lifetime warranty for added peace of mind.
This single 16GB DDR4 memory upgrade operates at a speed of 2666MHz, at a voltage of only 1.2V. The lower voltage used by DDR4 preserves energy and results in less heat generated by the system. CAS latency of this DDR4 is CL19 (full timings of 19-19-19-39). Can be used as a single 16GB memory upgrade, or can be used in dual channel mode if purchased and installed in pairs.
This PC4-21300 2666MHz memory is suitable for the majority of DDR4 based systems. Adding more RAM to your system is the system upgrade that yields the most additional performance. And add to that the lifetime warranty offered with this Silicon Power DDR4 memory; you really can't pick a better memory upgrade!
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 2666MHz (DDR4-2666) |
| STANDARD | PC4-21300 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Single memory module |
| CAS LATENCY | CL19 |
| MEMORY TIMINGS | 19-19-19-39 |
| VOLTAGE | 1.2V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR4 SDRAM memory module |
| CONFIGURATION | Double-sided 16GB DDR4 memory with 16 chips, 512Mx8 chip configuration |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |