Logitech G435 LIGHTSPEED Wireless Gaming Headset
| IN STOCK |
NGS MSX11PRO, Gaming and Multimedia Headphones with 3.5mm Jack Adapter
| IN STOCK |
NGS VOX805 USB-C Stereo Headset, Black
| IN STOCK |
NGS VOX805 USB-C Stereo Headset, White
| IN STOCK |
Logitech G G432 7.1 Surround Sound Wired Gaming Headset
| IN STOCK |
Logitech H960 Binaural Stereo Headset - Black
| IN STOCK |
Logitech H110 Stereo Headset - Black,Grey
| IN STOCK |
NGS USB Stereo Headset with Volume Control - VOX505USB
| IN STOCK |
Logitech G G335 Wired Gaming Headset
| IN STOCK |
Adesso Xtream G1 Wired LED Stereo Gaming Headset w/Microphone
| IN STOCK |
Logitech H340 Binaural USB3.0 Wired Headset - Black
| IN STOCK |
Logitech H570e Binaural Headset - Black
| IN STOCK |
Logitech H150 Stereo Headset - Coconut
| IN STOCK |
Adesso Stereo Gaming Headset With Microphone
| IN STOCK |
Marvo Scorpion HG8932 Stereo Gaming Headset with Microphone
| IN STOCK |
CUTTING-EDGE BERYLLIUM DRIVER
ACCURATE, BALANCED SOUNDS
Introducing stiff and lightweight 50mm beryllium metal drivers, enables the AORUS H5 to deliver excellent, accurate and balanced sounds, while eliminating unnecessary vibration to improve the sound transparency.
16.7M Customizable RGB Lighting
RGB lighting on the go
Personalized gaming style with virtually unlimited color illumination via AORUS Engine. You can also synchronize the color of the H5 with AORUS fusion lighting.
WEARING COMFORT FOR PROLONGED GAMING
The lightweight frame reduces the overall pressure around ears and ensures your extended comfort for prolonged gaming sessions.
MULTI-PLATFORM COMPATIBILITY
AORUS H5 works on mobile, console, laptop, and PC with built-in audio jack. (3.5mm speaker jack and mic jack work for audio input, USB connector is used to power the RGB lighting.)
| CONNECTOR | 3.5 mm, USB 2.0 |
| CONNECTIVITY | Wired |
| COLOR | Black/Orange |
| CORD LENGTH | 3 m |
| EAR COUPLING | Supraaural |
| HEADPHONE FREQUENCY | 20-20000 Hz |
| IMPEDANCE | 32 Ω |
| DRIVER UNIT | 5 cm |
| MICROPHONE INPUT IMPEDANCE | 2200 Ω |
| MICROPHONE FREQUENCY | 100-10000 Hz |
| MICROPHONE SENSITIVITY | -44 dB |
| WEIGHT | 285 g |