Supermicro 40MM 13000RPM 4-Pin Fan - Black
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PL-2 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Lian Li SL Infinity 120MM Computer Case Fan - White, 3 Pack
| IN STOCK |
Phanteks D30 PWM D-RGB 120mm Computer Case Fan - 3 pack
| IN STOCK |
Blacknoise Noiseblocker X B12-P ARGB 120MM Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
Lian Li SL Infinity 120MM Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-PS 140mm 1200RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black Swap 140x150x25mm 1500RPM Computer Case Fan w/Anti-Vibration Pads
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent XR-2 60mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Lian Li UNI FAN SL-INFINITY 120mm ARGB Case Fan - 3 Pack - Black
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B12-PS 120mm 1500RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-3 1400RPM 140mm Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 80mm 1200RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 2000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
be quiet! Light Wings ARGB 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Worldwide the non-plus ultra in fan construction
The Multiframe S series made by (((Noiseblocker)))®, which is generally recognised as the reference standard, is the first fan with a vibration-free fan frame and incorporates numerous other improvements, so that it is superior to standard fans in almost all aspects.
In conjunction with the unique (((Noiseblocker)))® technology, our almost noise-free NB-NanoSLI® bearing and the NB-EKAPlus II drive, the NB-Multiframe® S series currently represents the best that German engineering expertise has to offer. Quality you can rely on!
- A unique, multipart vibration-free chassis with integrated structure-borne sound absorbers and glass fibre-reinforced frame.
- Extremely low start voltage!
- Easy assembly.
- NB-EKAPlus II wide-range drive with low impulse noise.
- Verified technical data.
- Reverse pole and overload protection, restart function, extremely failsafe, 6-year guarantee.
- Almost noise-free bearings.
- xtremely low-noise and long-life NB-NanoSLI® bearings.
| FAN DIAMETER | 80 mm |
| ROTATION SPEED | 500-2000 RPM |
| QUANTITY | Single |
| NOISE LEVEL | 1-17.5 dBA |
| AIRFLOW | 18-54 m³/h |
| CONNECTOR | 4-pin |
| COLOR | Black |
| VOLTAGE | 5.5 V |
| DIMENSIONS | 80 mm x 80 mm x 25 mm |
| WEIGHT | 85 g |