be quiet Light Wings (BL072) ARGB120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
be quiet! Light Wings ARGB Triple Pack 140mm Computer Case Fans
| IN STOCK |
be quiet! Light Wings (BL074) ARGB 140mm Computer Case Fans
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 2000RPM PWM IP67 Computer Case Fan
| IN STOCK |
be quiet Light Wings (BL073) ARGB 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-PS 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Phanteks 120MM 2000RPM Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
Noctua 120mm 29.7dBA Computer Case Fan - Black Brown
| IN STOCK |
Lian Li UNI P28 120mm Computer Case Fan - 3 Pack - White
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-1 600RPM 140mm Case Fan
| IN STOCK |
Noctua NF-A6X25-PWM 60mm 3000RPM Case Fan - Beige,Brown
| IN STOCK |
be quiet! Light Wings ARGB 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent XE-2 92mm Computer Case Fan - Blue
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 2000RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Blacknoise Noiseblocker X B12 120MM ARGB Computer Case Fan - White
| IN STOCK |
Conceived for industrial heavy duty applications that require enhanced cooling performance and advanced ingress protection, the NF-A14 industrialPPC (Protected Performance Cooling) is a ruggedised high-speed version of the award-winning retail model.
Thanks to the outstanding aerodynamic efficiency of the NF-A14 design and the use of a novel three-phase motor, the industrialPPC version provides superior airflow and pressure capacity while keeping noise levels and power consumption moderate as against comparable high-speed fans. While its fibre-glass reinforced polyamide construction and certified water and dust protection make the NF-A14 industrialPPC suitable for operation in challenging environments, the renowned SSO2 bearing technology guarantees an MTTF of over 150.000hrs.
Topped off with Noctua’s trusted reliability and 6 years manufacturer’s warranty, the NF-A14 industrialPPC is an ideal choice for highly demanding applications that require superior flow rates and ultimate dependability.
| FAN DIAMETER | 140 mm |
| ROTATION SPEED | 800-3000 RPM |
| QUANTITY | Single |
| NOISE LEVEL | 41.3 dBA |
| AIRFLOW | 269.3 m³/h |
| CONNECTOR | 4-pin PWM |
| COLOR | Brown / Black |
| VOLTAGE | 12 V |
| DIMENSIONS | 140 mm x 140 mm x 25 mm |