480GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/480MB/sec)
| IN STOCK |
240GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/510MB/sec)
| IN STOCK |
512GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch SLC Ultra-slim 7mm
| IN STOCK |
240GB Crucial BX500 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
120GB OWC Mercury Electra 6G SSD 2.5
| IN STOCK |
2TB Transcend SSD225S SATA 6Gb/s 2.5-inch SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
2TB OWC Mercury Electra 6G 2.5-inch SATA 7mm Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
240GB Fujitsu 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB AData Ultimate SU800 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
960GB Kingston A400 2.5-inch Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Transcend SATA III 6Gb/s Solid State Drive SSD230S
| IN STOCK |
2TB OWC Mercury Extreme Pro 6G 2.5-inch SATA 3 SSD 7mm
| IN STOCK |
120GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
512GB Kingston KC600 2.5-inch 3D TLC NAND Self-encrypting Drive SATA SSD
| IN STOCK |
Industry Leading 3D NAND Flash
GIGABYTE UD PRO series SSDs adopt 3D TLC NAND flash, which has higher bit capacity, R/W speed performance, endurance and reliability compared to 2D TLC flash. Moreover, with an optimized controller and firmware, GIGABYTE UD PRO series SSDs provide excellent performance for a smooth PC experience.
External DDR3L SDRAM Cache
The UD PRO SSD is equipped with high speed DDR3L SDRAM cache and does not need to reserve over-provisioning space, thus improving the random Read/Write performance. This means the users can use the full capacity of the drive. Moreover, external DRAM can be a buffer between controller and NAND flash for sustained performance when capacity is occupied by more and more data.
| CAPACITY | 256GB |
| INTERFACE TYPE | Serial ATA III |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 530MB/s Write speed up to 500MB/s |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D TLC |
| OPERATING TEMPERATURE | 32 - 158 °F |
| MTBF | 1800000 h |
| TRIM SUPPORT | TRIM support |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | S.M.A.R.T. support |
| SPECIAL FEATURES | S.M.A.R.T. support TRIM support |
| DIMENSIONS | 69.8mm x 100mm x 7mm |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |