AMD Ryzen 9 7900 3.7GHz (5.4 Turbo) 12 Core AM5 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen 7 5700X 3.4 GHz 8-Core AM4 Desktop CPU Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 7 7700 3.8GHz (5.3GHz Turbo) 8 Core AM5 Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 4300G 3.8GHz (4GHz Turbo) 4 Core 4MB L3 Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 8500G 3.5 GHz 6-Core Socket AM5 16MB L3 Cache Desktop CPU Processor
| IN STOCK |
Intel Core i3-12100 Alder Lake CPU LGA 1700 3.3 GHz Quad-Core 60W 12MB Cache Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Core i7-12700F 2.1GHz 12 Core LGA 1700 OEM/Tray Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 7600 3.8GHz (5.1 Turbo) 6 Core AM5 Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 7600X 4.7GHz 6 Core AM5 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 4500 3.6GHz 8MB AM4 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i9-12900F Alder Lake CPU LGA 1700 2.4 GHz 16-Core 65W 30MB Cache Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Core i5-12400 2.5 GHz (4.4 Turbo) 6-Core LGA 1700 Desktop Processor (Alder Lake)
| IN STOCK |
Intel Celeron G6900 3.4GHz Dual Core LGA 1700 CPU Desktop Processor (Alder Lake)
| IN STOCK |
Intel Core i5-12400F Alder Lake CPU LGA 1700 2.5 GHz 6-Core 65W 18MB Cache Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Pentium Gold G7400 3.7GHz Socket LGA 1700 Boxed Desktop CPU Processor
| IN STOCK |
Quad core performance and features for the ultimate gaming and entertainment experience
AMD FreeSync™ Technology
A complete solution to eliminate screen tearing without all the usual lag and latency for a more seamless viewing experience.
Designed for online gaming
Take your online gaming to the next level with stunning visuals and seamless gameplay on AMD A-Series Desktop APUs.
The Direct X® 12 difference
With the new DirectX® 12 API from Microsoft®, you get blazingly fast performance, higher frames per second, and reduced latency.
| SERIES | A Series A8-9600 |
| CPU SOCKET | Socket AM4 |
| NUMBER OF CORES | 4 |
| OPERATING FREQUENCY | 3.1GHz |
| BOOST FREQUENCY | 3.4GHz |
| CACHE | 2MB |
| MANUFACTURING PROCESS | 28 nm |
| INTEGRATED GRAPHICS TYPE | AMD Radeon R7 |
| INTEGRATED GRAPHICS SPEED | 900MHz |