|
Expected to ship within 6 days of order Shipping within Ireland only € 4.99 -or spend €100.00 to get free shipping |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
128GB SanDisk Cruzer Blade USB2.0 Flash Drive
| IN STOCK |
16GB GOT Jon Snow USB Flash Drive - Game of Thrones
| IN STOCK |
8GB Integral Crypto DUAL FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive (AES 256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
8GB Integral Crypto Drive FIPS 140-2 Encrypted USB3.0 Flash Drive (256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
16GB Leprechaun USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Apricorn USB3.2 Type-A Flash Drive - Black
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology DataTraveler Micro USB3.2 Type-A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology IronKey Locker+ 50 USB Type-A 3.2 Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB Game of Thrones Tyrion USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Captain Marvel USB Flash Drive
| IN STOCK |
32GB Integral Courier FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive 256-bit Encryption
| IN STOCK |
Kingston’s DataTraveler 70 is a portable and lightweight USB-C flash drive that features USB 3.2 Gen 1 speeds. It’s designed to be used with compatible USB-C devices such as notebooks, laptops, tablets and phones. With capacities of up to 128GB, the DataTraveler70 is more than capable of expanding your storage for everyday use. It comes backed with a 5-year warranty and free tech support.
| CAPACITY | 128GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ,USB3.1 Type-C |
| QUANTITY | 1 |
| COLOUR | Black |
| MODEL | DataTraveler 70 |
| TEMPERATURE RANGE | Operating temperature (T-T): 0 - 60 °C Storage temperature (T-T): -20 - 85 °C |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows (8, 8.1, 10), Mac OS (v.10.10.x), Linux, and Chrome |
| DIMENSIONS | 59 mm x 18.5 mm x 9 mm |
| WEIGHT | 7 g |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |