8GB G.Skill DDR3 PC3-10666 RipjawsX Series (9-9-9-24) Single module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Ares Series Low Profile (11-13-13-31) Red Quad Channel kit 4x8GB
| IN STOCK |
32GB OWC Mac Pro Late 2013 Quadruple Channel Kit PC3-14900 1866MHz DDR3 ECC-R SDRAM (4x 8GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Ares Series Low Profile (9-11-20-28) Dual Channel kit
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsZ Series for Intel X79 (10-10-10-30) Quad Channel kit 4x8GB
| IN STOCK |
32GB Transcend DDR3 PC3-12800 1600MHz ECC Registered CL11 240-Pin Apple RAM
| IN STOCK |
12GB OWC DDR3 1333MHz ECC Memory Upgrade Kit for Mac Pro 8-core and Quad-core Xeon systems (3x 4GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Sniper Series (10-12-12-31) Quad Channel kit (4x8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-14900 RipjawsX Series for Intel Z77/Z68/P67 (10-11-10-30) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB Team Group Elite DDR3 1600MHz CL11 Memory Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-14900 RipjawsX Series (10-11-10-30) Single module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Ares Series Low Profile (11-13-13-31) Quad Channel kit (4x8GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-10600 1333MHz CL9 NT Series Desktop Memory Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Sniper Series (9-9-9-24) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ripjaw Series (9-9-9-24) Dual Channel kit for Intel LGA1156/AM3
| IN STOCK |
Kingston Technology is the world's independent memory leader and is well-known for providing high quality memory products at an attractive price. Kingston ValueRAM is your best source for industry-standard memory to maximize the performance and productivity of your system. Built with A-grade components only, Kingston ValueRAM memory modules come with a lifetime warranty.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 1333 MHz |
| STANDARD | PC3 10600 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Quad channel kit (4x 8GB) |
| CAS LATENCY | CL9 |
| MEMORY TIMINGS | 9-9-9 |
| VOLTAGE | 1.5 V |
| REGISTERED | unbuffered |
| TECHNOLOGY | 240-pin DIMM |
| CONFIGURATION | 4x 8GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |