32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
256GB OWC DDR4 RDIMM Memory Upgrade Kit 4x64GB PC23400 2933MHz for Mac Pro 2019 models
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRam DDR4 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V Memory Module
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR4 2400MHz PC4-19200 CL17 Dual Channel Memory Kit (2x 4GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
64GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3600MHz PC4-28800 CL16 (16-19-19-39) RGB Quad Channel Kit (4x 16GB)
| IN STOCK |
8GB Synology DDR4 2666MHz ECC UDIMM Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 RAM PC3200 Aegis CL16 Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z Royal Silver 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel
| IN STOCK |
The G.Skill Aegis DDR4 memory range is designed with entry-level gamers in mind. Aegis DDR4 provides rock-solid performance without all the frills - this is just a great memory upgrade at a great price! This RAM is highly recommended if you simply want to add more RAM, but do not want to spend time optimizing the memory settings manually in your BIOS.
Built using only hand-tested memory chips, you can be sure that every Aegis DDR4 memory upgrade will work perfectly, right out of the packaging. Add to that the lifetime manufacturer warranty that comes with all G.Skill memory, and you have some of the best memory in the world.
Operating at only 1.2V, this Aegis DDR4 memory module not only performs well, it also consumes less power. This keeps your system cooler which means you will have less need for internal active cooling of your system.
| CAPACITY | 8GB |
| MEMORY SPEED | 2400MHz (DDR4-2400) |
| STANDARD | PC4-19200 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit |
| CAS LATENCY | CL15 |
| MEMORY TIMINGS | 15-15-15-35 |
| VOLTAGE | 1.2V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR4 memory modules |
| CONFIGURATION | Single-sided 4GB DDR4 memory modules, two modules per kit |
| FEATURES | Hand-tested memory chips Low-voltage operation |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |