32GB G.Skill DDR5 Ripjaws S5 6000MHz CL30 Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
64GB Corsair Vengeance RGB DDR5 5200MHz CL40 Dual Channel Kit (2x 32GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast DDR5 5200MHz CL40 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
64GB G.Skill Ripjaws M5 RGB DDR5 5200MHz Dual Channel Kit (2x 32GB) CL40 1.10V Black Edition
| IN STOCK |
64GB Corsair Vengeance DDR5 5200MHz CL40 Dual Channel Kit (2x 32GB) - White
| IN STOCK |
32GB Team Group DDR5 7200MHz Dual Channel Memory Kit (2 x 16GB) - Black
| IN STOCK |
64GB Corsair Dominator Platinum RGB DDR5 5600MHz CL40 Dual Channel Kit (2x 32GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston ValueRAM 5600MHz CL46 DDR5 Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 6000MHz CL36 1.35V Dual Channel Kit 2x 16GB Silver
| IN STOCK |
32GB Kingston ValueRAM 5600MHz CL46 DDR5 Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 6400MHz CL32 1.40V Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 Neo RGB 6000MHz CL30 1.35V Dual Channel Kit (2x 16GB) Black
| IN STOCK |
16GB Crucial DDR5 4800MHz CL40 SO-DIMM Laptop Dual Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 NEO 6000MHz CL32 1.35V Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Flare X5 6000MHz CL36 1.35V Dual Channel Kit (2x 16GB) AMD EXPO Matte Black
| IN STOCK |
Next-generation DDR5 memory with dazzling RGB lighting effects designed for gamers and PC hardware enthusiasts, providing immersive gaming experience and boosts system performance.
More then the fundamental frequency upgrade, the GeIL Polaris RGB Series leverages new features from next-generation DDR5 architecture, including increased burst length, improved refresh schemes, the the increased bank groups to provide significant system boost.
Newly added on-die ECC function improves data integrity and the introduction of trhe local voltage regulation based on the PMIC (Power Management IC) provides a more comprehansive range of voltage tweaking and adjustment options.
Optimized RGB: The GeIL Polaris RGB DDR5 memory implements the exclusive Optimized RGM Illumination design to avoid the light bulb effect across the RGB light bar and bring users a well-blended and fantastic lighting effect.
GeIL DDR5 Series:
GeIL POLARIS RGB series DDR5 Memory fully implements the exclusive ORI (Optimized RGB Illumination) design to avoid the light bulb effect across the RGB light bar and bring users a well-blended and fantastic RGB lighting effect. The heat spreader has three different color themes in Titanium Gray, Racing Red, and Glacier White, which perfectly matches the fluid RGB illumination. Additionally, the physical height of its heat spreader is customized to fit most CPU coolers in the market without any mechanical interference.
| CAPACITY | 32GB |
| SPEED | 4800MHz |
| DDR5 STANDARD | PC4-38400 |
| SINGLE / DUAL / QUAD KIT | Dual Channel kit |
| CAS LATENCY | CL40 |
| TIMINGS | 40-40-40-77 |
| VOLTAGE | 1.1V |
| HEATSINK COLOR | Titanium Gray |
| BUILT-IN RGB | Yes |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR5 SDRAM |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |