240GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/510MB/sec)
| IN STOCK |
120GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 520/370MB/sec)
| IN STOCK |
480GB SanDisk Plus Serial ATA III 6GB 2.5-inch Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/480MB/sec)
| IN STOCK |
1TB Gigabyte 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB OWC Mercury Electra 6G 2.5-inch SATA 7mm Solid State Drive
| IN STOCK |
120GB OWC Mercury Electra 6G SSD 2.5
| IN STOCK |
960GB Kingston A400 2.5-inch Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB Gigabyte 2.5-inch Serial ATA III V-NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Kingston KC600 2.5-inch 3D TLC NAND Self-encrypting Drive SATA SSD
| IN STOCK |
250GB OWC Mercury Electra 6G 2.5-inch SATA 3 Solid State Disk 7mm
| IN STOCK |
2TB PNY CS900 2.5-Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Crucial BX500 2.5-inch Serial ATA 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Western Digital Red SA500 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB Kingston A400 2.5-inch Solid State Drive
| IN STOCK |
The VisionTek PRO XTS Series 2.5” 7mm SSD is designed to bring ultra-fast, reliable storage to PC users. With the shift from the hard disk drive to the solid state drive the VisionTek PRO Series SSDs are a drop-in replacement option for the hard disk drive (HDD). It delivers superior reliability, durability, performance and power efficiency - keeping your system working reliably in the toughest of conditions.
Conforming to the industry standard SATA connector specification, these SSDs integrate easily into existing storage infrastructures. The VisionTek PRO Series SSDs provide high bandwidth and IOPS while efficiently managing write amplification. Employing SSD technology in a system enables faster boot times, quicker application load times, lower power consumption, and enhanced reliability.
| CAPACITY | 250GB |
| INTERFACE TYPE | SATA 6GB/s |
| FORM FACTOR | 2.5-inch |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed: 560 MB/s Write speed: 515 MB/s |
| RANDOM READ (4K) IOPS | Random read (4KB): 54000 IOPS Read speed: 560 MB/s |
| RANDOM WRITE (4K) IOPS | Random write (4KB): 81000 IOPS Write speed: 515 MB/s |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D NAND |
| MTBF | 1500000 h |
| SPECIAL FEATURES | S.M.A.R.T. support TRIM support ECC |
| DIMENSIONS | Width: 100.5 mm Depth: 69.8 mm Height: 7 mm |
| WEIGHT | 60g |