Corsair iCUE QL140 RGB 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-2 140mm 900RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Multi-frame S-Series M12-3 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 40x20mm 5000RPM 5V PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black Swap 140mm 1500RPM Computer Case Fan w/Anti-Vibration Pads
| IN STOCK |
Noctua NF-A8 FLX 80mm 2000RPM Case Fan - Beige, Brown
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent X-1 80mm Computer Case Fan - Blue
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-PS 140mm 1200RPM Case Fan - Black
| IN STOCK |
Lian Li SL Infinity 120MM Computer Case Fan - White, 3 Pack
| IN STOCK |
Noiseblocker Multi-frame S-Series M8-2 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 120mm 2000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 120MM 2000RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-1 600RPM 140mm Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black Swap 80mm 2200RPM PWM Computer Case Fan w/Anti-Vibration Pads
| IN STOCK |
StarTech 60MM TX3 Ball Bearing Computer Case Fan
| IN STOCK |
No Compromise Silence and Performance
be quiet! SilentWings® 3 120mm PWM high-speed stands for state of the art technology and virtually inaudible operation. The extremely high air pressure produced makes it a perfect choice for powerful water- and air-cooled systems.
- Great performance-to-noise ratio with 28.6dB(A) at 2,200rpm
- 6-pole fan motor with three phases giving very low power consumption and less vibration
- Advanced fluid-dynamic bearing enables super-long life span up to 300,000h
- Rubberized fan frame with funnel-shaped air inlets for extremely high air pressure
- Seven fan blades with optimized surface structures ensure excellent airflow
- Removable anti-vibration mountings reduce transmission of vibrations
- PWM controlled fan speed by the motherboard
- German product conception, design and quality control
- Three years manufacturer’s warranty
SilentWings® 3 PWM high-speed fans are your best choice for any application that requires the ultimate in quiet operation and uncompromised performance.
| FAN DIAMETER | 120mm |
| ROTATION SPEED | 2200RPM |
| NOISE LEVEL | 28.6 dB |
| AIRFLOW | Airflow: 124.58 m³/h Maximum airflow: 73.33 cfm |
| CONNECTOR | 4-pin |
| COLOR | Black |
| VOLTAGE | 5 - 13.2 V |
| POWER CONSUMPTION | 4.44 W |
| DIMENSIONS | Height: 25 mm Width: 120 mm Depth: 120 mm Height: 25 mm |