480GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/480MB/sec)
| IN STOCK |
240GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/510MB/sec)
| IN STOCK |
480GB OWC Mercury Electra 3G 2.5-inch SATA Solid State Disk 7mm
| IN STOCK |
1TB AData Ultimate SU800 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
2TB Transcend SSD220Q SATA III 6Gb/s Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Crucial 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
120GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
| IN STOCK |
240GB Fujitsu 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB Transcend SATA 6Gbps 2.5-inch SSD Solid State Disk SSD220S
| IN STOCK |
1TB Transcend SATA III 6Gb/s Solid State Drive SSD230S
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology KC600 2.5-inch Serial ATA III 3D TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Kingston A400 2.5-inch Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB PNY CS900 2.5-inch SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 530/500MB/sec)
| IN STOCK |
Industry leading reliability
Powered by the latest V-NAND technology and a robust algorithm-based controller, the 860 PRO readily handles heavy workloads of high-end PCs, workstations and NAS (Network Attached Systems) to give lasting assurance to gamers, IT and creative professionals.
Enhanced performance
Speeds are consistent and sustained, even under heavy workloads and multitasking. The 860 PRO performs at sequential read speeds up to 560 MB/s with the combination of the latest V-NAND and a refined controller, delivering sequential write speeds up to 530 MB/s.
Superior endurance
Under heavy workloads, endurance is everything. Safely store and render 4K videos and 3D data used by the latest applications, up to 10.7x higher TBW than the previous 850 PRO. The latest V-NAND technology gives you industry-leading endurance backed by a 5-year or up to 4,800 TBW limited warranty.
Smart compatibility
Benefit from faster, more fluid communication with your host system. The refined ECC algorithm and a new MJX controller generate higher speeds, and the improved queued trim enhances Linux compatibility.
| CAPACITY | 4TB |
| INTERFACE TYPE | SATA III |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed: 560 MB/s Write speed: 530 MB/s Data transfer rate: 6 Gbit/s |
| FLASH STORAGE DETAILS | V-NAND MLC |
| CONTROLLER | Samsung MJX |
| OPERATING TEMPERATURE | Operating temperature (T-T): 0 - 70 °C Storage temperature (T-T): -45 - 85 °C |
| MTBF | 1500000 h |
| TRIM SUPPORT | Yes |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | Yes |
| SPECIAL FEATURES | Security algorithms: 256-bit AES ECC |
| DIMENSIONS | Width: 100 mm Depth: 69.8 mm Height: 6.8 mm |
| WEIGHT | 50 g |