|
Expected to ship within 7 days of order Free shipping within Ireland! |
Ubiquiti UniFi 48 Port Managed L2 Gigabit Ethernet Switch - Silver
| IN STOCK |
Netgear 5-Port GS105 Ethernet Switch (10/100/1000) - Black
| IN STOCK |
Ubiquiti UniFi 48 Port PoE Managed L2 Gigabit Ethernet Switch - Stainless Steel
| IN STOCK |
Ubiquiti Switch Aggregation 8-port 10G SFP+ Switch
| IN STOCK |
D-Link 52-Port Layer 3 Stackable Managed Gigabit Switch
| IN STOCK |
Ubiquiti Networks UniFi USW Flex Mini 4-port Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
D-Link 28-Port Layer 3 Gigabit Stackable PoE Managed Switch
| IN STOCK |
Ubiquiti Networks UniFi Pro 48-Port (PoE) Managed L2/L3 Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
StarTech 4-Port KVM DisplayPort Switch with Audio - Black
| IN STOCK |
Ubiquiti Networks UniFi USW‑FLEX 5-Port PoE Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
D Link 52 Port Smart Managed Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
TP-LINK 5-Port 10/100Mbps Desktop Switch Unmanaged White
| IN STOCK |
C2G 4K HDMI VGA Mini DisplayPort USB C Adapter Switch
| IN STOCK |
Ubiquiti Networks UniFi Switch Lite 16-port PoE Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
TP-Link TL-SG1016PE 16-Port Managed Gigabit Ethernet Network Switch - Black
| IN STOCK |
Second-Generation UniFi Switching
We’ve redesigned our UniFi Switches from the ground up.
Near Silent Cooling
Our new airflow design reduces the need for fan usage.
Powerful Hardware and Software
UniFi Switches offer a variety of features, including 10G SFP+ ports, PoE+ or PoE++ support, and Layer 3* switching capabilities.
Redundant Power System
UniFi SmartPower RPS, USP-RPS, is our PSU failover system.
Power Supply Failure
In the event of an UniFi switch power supply failure, the USP-RPS automatically supplies redundant power to the failed device.
UniFi SmartPower
One UniFi SmartPower device can support up to 6 devices until the failed device is replaced.
Touchscreen Display
The 1.3" touchscreen display allows easy monitoring and quick troubleshooting.
| NUMBER OF PORTS | 24 |
| PRIMARY PORT SPEED | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| NETWORKING STANDARDS | IEEE 802.3af,IEEE 802.3at |
| SWITCH LAYER | L2/L3 |
| SWITCHING CAPACITY | 88 Gbps |
| THROUGHPUT | 44 Gbps |
| OPERATING TEMPERATURE | -5 - 40 °C |
| INPUT VOLTAGE / FREQUENCY | AC input voltage: 100 - 240 V AC input frequency: 50/60 Hz |
| COLOR | Silver |
| WEIGHT | 9.68 |
| DIMENSIONS | Width: 442.4 mm Depth: 285.4 mm Height: 43.7 mm |