32GB G.Skill DDR5 Ripjaws S5 6000MHz CL30 Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR5 Ripjaws S5 6000MHz CL28 Dual Channel Kit 2x 32GB Black
| IN STOCK |
32GB Crucial DDR5 4800MHz CL40 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
64GB Corsair Vengeance DDR5 6200MHz CL32 Quad Memory Kit (4x16GB) - Black
| IN STOCK |
64GB Corsair Vengeance DDR5 5200MHz CL40 Dual Channel Kit (2x 32GB) - White
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology FURY Beast RGB DDR5 5600GHz CL36 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR5 Trident Z5 NEO 6000MHz CL30 1.40V Dual Channel Kit 2x 32GB Black
| IN STOCK |
16GB Crucial DDR5 4800MHz CL40 SO-DIMM Laptop Dual Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
64GB Corsair Vengeance RGB DDR5 5200MHz CL40 Dual Channel Kit (2x 32GB) - White
| IN STOCK |
32GB Corsair Vengeance RGB DDR5 6000MHz CL36 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
64GB Corsair Vengeance DDR5 6600MHz CL32 Dual Channel Kit (2x 32GB)
| IN STOCK |
64GB Corsair Vengeance DDR5 5200MHz CL40 Dual Channel Kit (2x 32GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast RGB 5200MHz DDR5 CL40 Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 7200MHz CL34 1.40V Dual Channel Kit 2x 16GB Silver
| IN STOCK |
64GB Corsair Vengeance DDR5 6600MHz CL32 Dual Channel Kit (2x 32GB)
| IN STOCK |
Kingston FURY Beast DDR5 Memory
16GB capacities up to 6000MHz
Kingston FURY™ Beast DDR5 memory brings the latest cutting-edge technology for next-gen gaming platforms. Taking speed, capacity and reliability even further, DDR5 arrives with an arsenal of enhanced features, like on-die ECC (ODECC) for improved stability at extreme speeds, dual 32-bit subchannels for increased efficiency, and an on-module power management integrated circuit (PMIC) to provide juice where it’s needed most.
Superior speed advancements with double the banks from 16 to 32 and double the burst length from 8 to 16 take DDR5 memory, your gaming experience, and your overall system applications to the next level of performance.
Whether you’re pushing the limits in your gaming with the most extreme settings, live streaming at 4K+, or pushing large animations and 3D rendering, Kingston FURY Beast DDR5 memory is the level-up needed, while seamlessly bridging style and unleashing performance.
Additionally, it utilizes Intel® XMP 3.0, a new overclock spec that includes two customizable profiles for speeds and timings.
| CAPACITY | 32GB |
| SPEED | 6000MHz |
| DDR5 STANDARD | 4800MHz, 5200MHz, 5600MHz, 6000MHz |
| SINGLE / DUAL / QUAD KIT | Dual Channel Kit |
| CAS LATENCY | 40 |
| VOLTAGE | 1.1,1.25,1.35 V |
| HEATSINK COLOR | Black |
| TECHNOLOGY | Memory form factor: 288-pin DIMM Module configuration: 2048M x 64 |
| MEMORY LAYOUT | 2 x 16 GB |
| INTEL XMP | Intel Extreme Memory Profile (XMP) version: 3.0 |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C to 85°C |