Noctua 140mm 1500RPM 5V PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Corsair iCUE QL140 RGB 140 mm Computer Case Fan - White
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black Swap 200mm 800RPM PWM Computer Case Fan w/Anti-Vibration Pads
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 2000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Multi-frame S-Series M12-P 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Corsair iCUE QL140 RGB 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro P-P 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black Swap 92mm 2500RPM PWM Computer Case Fan w/Anti-Vibration Pads
| IN STOCK |
Seasonic MagFlow 1200mm 1225PWM ARGB 1-Fan Package
| IN STOCK |
Supermicro 40MM 13000RPM 4-Pin Fan - Black
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 2000RPM PWM IP67 Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 120mm 1200RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Multi-frame S-Series M8-2 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
StarTech 60MM TX3 Ball Bearing Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent X-2 80mm Computer Case Fan - Blue
| IN STOCK |
Pure A14 PWM controlled fans come with 4 color options including red, blue, green, and white. Designed for radiator cooling, the Pure A14 LED fans incorporate 9 LEDs, long-life hydraulic bearings for silent operation and anti-vibration dampening foam which minimizes vibration and sound.
Pure A14 radiator fans are designed with 9 LEDs, which come with 4 individual colors: red, blue, green and white, delivering uniform brightness and high color saturation allowing you to create your very own themes.
Hydraulic Bearing with Low-Noise Design
The hydraulic bearing self-lubricates with a high-quality, friction-reducing substance, which lowers operation noise while improving thermal efficiency. The seal cap prevents lubricant leakage and extends the lifespan of the unit.
Anti-Vibration Mounting System
The In-mold injection anti-vibration rubber pads dampen the vibration of the fan allowing the fan to spin at higher levels without compromising noise levels. The fan is designed with 80% coverage for all corners, maintaining low noise levels when in operation.
4 - Color Selections
Pure A14 fan not only creates an aesthetically pleasing liquid cooled system but also delivers extraordinary performance during operation. The fans are available in four colors to match with any build you desire.
| FAN DIAMETER | 140mm |
| ROTATION SPEED | 1500RPM |
| QUANTITY | Triple Pack |
| NOISE LEVEL | Noise level (high speed): 32 dB |
| AIRFLOW | Maximum airflow: 93.15 cfm |
| CONNECTOR | 4-pin |
| COLOR | Black |
| DIMENSIONS | Height: 140 mm Width: 140 mm Depth: 25 mm Height: 140 mm |
| WEIGHT | 176 g |