|
Expected to ship within 11 days of order Free shipping within Ireland! |
Axiom Fiber Optic 1000MBit/s Network Transceiver
| IN STOCK |
StarTech.com 100BASE-BX-10 GbE Gigabit Ethernet BiDi Fiber (SMF) MSA Uncoded SFP+ Transceiver Module (SFP10GBBXUST)
| IN STOCK |
StarTech Dell EMC SFP-10G-LR Compatible 10GbE Single Mode Fiber SMF Optic Network Transceiver
| IN STOCK |
StarTech Cisco Compatible QSFP + Module 40GbE Multimode Fiber MMF Optic Network Transceiver
| IN STOCK |
StarTech Dell Copatible SFP To RJ45 Cat6 Cat5e Gigabit Ethernet SFP Network Transceiver
| IN STOCK |
StarTech Arista Multimode Fiber MMF Optic Network Transceiver
| IN STOCK |
Intellinet Gigabit Ethernet SFP Mini-GBIC Transceiver Module-Optical 1000Base-Sx (LC) Multi-Mode Port - MSA Compliant - Equivalent to Cisco GLC-SX-MM
| IN STOCK |
StarTech.com Cisco SFP-10G-SR Compatible SFP+ Transceiver Module (LC) – 10GBASE-SR - 10GbE Multimode Fiber MMF Optic Transceiver - DDM Cisco Firepower, ASR9000, C9300
| IN STOCK |
StarTech MSA Compliant SFP+ Network Transceiver Module
| IN STOCK |
Netgear SFP 1G Ethernet Fiber Module Managed Switches
| IN STOCK |
StarTech.com HPE J9150D Compatible SFP+ Transceiver Module - 10GBASE-SR - 10GbE Multi Mode Fiber Optic Transceiver - 10GE Gigabit Ethernet SFP+ - LC- DDM HPE FlexFabric, 6120XG, 6120G
| IN STOCK |
StarTech Juniper SFP To RJ45 Cat6 Cat5e Network Transceiver
| IN STOCK |
StarTech.com Cisco Meraki MA-SFP-1GB-TX Compatible SFP to RJ45 Transceiver Module- Cisco Meraki MS225, MX400, MS250
| IN STOCK |
StarTech MSA Uncoded SFP+ Network Transceiver Module
| IN STOCK |
StarTech.com Cisco SFP-GE-S Compatible SFP Module - 1000BASE-SX - 1GbE Multimode Fiber MMF Optic Transceiver - 1GE Gigabit Ethernet SFP - LC- DDM Cisco IE3400, IE3300, IE3200
| IN STOCK |
10 Gbps | Copper | RJ-45 | 30 m (98.4 ft) | Lifetime Warranty
The 10338-ST is an Extreme Networks 10338 compatible copper transceiver module that has been designed, programmed, and tested to work with Extreme Networks brand switches and routers. It delivers dependable 10 GbE connectivity over copper cable, for 10GBase-T compliant networks, with a maximum distance of up to 30 m (98.4 ft).
Technical Specifications:
Maximum Data Transfer Rate: 10 Gbps
Type: Copper
Connection Type: RJ-45
Maximum Transfer Distance: 30 m (98.4 ft)
MTBF: 510,469,759 hours
Digital Diagnostics Monitoring (DDM): No
This copper module is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions.
StarTech.com SFPs
All StarTech.com SFP & SFP+ transceiver modules are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of SFP modules and direct-attach SFP cables, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance.
The StarTech.com Advantage
- 100% EXTREME NETWORKS 10338 COMPATIBLE SFP+ TRANSCEIVER: Designed, programmed and tested to work with compatible Extreme Networks switches and routers to deliver dependable 10GbE connectivity
- TECHNICAL SPECS: 1000BASE-T
- 10Gbps
| TRANSFER RATE | Maximum data transfer rate: 10000 Mbit/s |
| INTERFACE | SFP |
| MAX DISTANCE | 30m |
| TRANSCEIVER TYPE | Copper |
| WEIGHT | 15g |
| POWER CONSUMPTION | (typical): 1 W |
| BRAND COMPATIBILITY | Extreme Networks |
| CERTIFICATION | CE, FCC, UR, REACH |
| DIGITAL DIAGNOSTICS MONTORING (DDM) | No |
| NETWORKING STANDARDS | IEEE 802.3 |