32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
48GB OWC PC23400 DDR4 ECC-R 2933MHz RDIMMs - 6 x 8GB Mac Pro 2019
| IN STOCK |
8GB Crucial 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Corsair Dominator Platinum RGB Series 3200MHz CL16 DDR4 Dual Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Transcend JetRam DDR4 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
64GB OWC DDR4 PC23400 2933MHz RDIMM Memory Upgrade Kit (4x16GB)
| IN STOCK |
32GB Corsair Vengeance LPX DDR4 3600MHz Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill Aegis DDR4 3000MHz PC4-24000 CL16 Single Desktop Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
Kingston Technology ValueRAM KVR32N22S6/8 8 GB 1 x 8 GB DDR4 3200 MHz Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-32000 4000MHz Ripjaws V for Intel Z170 / X99 CL18 Quad Channel kit (4x8GB)
| IN STOCK |
INDUSTRY-LEADING ARGB MEMORY
T-FORCE XTREEM ARGB DDR4 Gaming Memory’s full mirror reflection design concept leads the world in RGB gaming memory design and creates an incomparable RGB lighting effect. With colorful mirror design, the luminous memory allows the T-FORCE XTREEM ARGB to present the ultimate texture of optical technology.
PENETRATING LIGHT, COLD LIGHT ARGB
T-FORCE XTREEM ARGB DDR4 Gaming Memory uses the principles of optical reflection and penetrating light guide, so luminous area of the entire module can be maximized through the mirror finish process design and let the light at the bottom passed through directly to present multi layers of the beauty of the reflective optics.
SELECTED IC CHIPS SELECTED IC CHIPS, STABLE AND DURABLE
The IC chip made for TEAMGROUP T-FORCE XTREEM ARGB DDR4 Gaming Memory is selected through a rigorous testing process. Each of them is tested for complete compatibility and stability. This offers gamers a DDR4 gaming memory with excellent quality, optimal performance, stability and compatibility.
HIGH PERFORMANCE, LOW POWER CONSUMPTION, EASY UPGRADE
In addition to the increase in data transfer rate, the basic working voltage of the new generation of upgraded DDR4 memory is also decreased to 1.2V. This desktop memory is energy saving, high performance and low power consumption.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY TYPE | DDR4 |
| MEMORY SPEED | 3200 MHz |
| STANDARD | PC4 25600 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit (2x 8GB) |
| CAS LATENCY | CL14 |
| BUILT-IN RGB | Yes |
| CONFIGURATION | 2x 8GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |