32GB Kingston Technology FURY Renegade 6400MHz DDR5 CL32 Dual Channel (2 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 5600MHz CL40 1.20V Dual Channel Kit 2x 16GB Silver
| IN STOCK |
16GB Corsair Vengeance DDR5 5200MHz CL40 Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
48GB Corsair Vengeance DDR5 RGB 5600MHz CL40 Dual Channel Kit (2x 24GB)
| IN STOCK |
32GB Team Group T-Force Vulcan DDR5 6000MHz Dual Channel Memory Kit (2 x 16GB) - Black
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast DDR5 6000MHz CL36 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
64GB Corsair Dominator DDR5 5200MHz CL40 Dual Memory Kit (2 x 32GB) - White
| IN STOCK |
32GB Team Group Delta DDR5 6000MHz Dual Memory Kit (2 x 16GB) - White
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 NEO 6000MHz CL32 1.35V Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology FURY Beast RGB DDR5 5600GHz CL36 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast DDR5 5200MHz CL40 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
64GB G.Skill Ripjaws M5 RGB DDR5 5200MHz Dual Channel Kit (2x 32GB) CL40 1.10V Black Edition
| IN STOCK |
16GB Crucial DDR5 4800MHz CL40 SO-DIMM Laptop Dual Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston ValueRAM 5600MHz CL46 DDR5 Memory Module
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast DDR5 5600MHz Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
A New Speed Benchmark in Gaming Memory
The XPG LANCER ushers in the DDR5 era for gaming memory. Reaching frequencies of up to 6000 MT/s, It will give you a major pefromance boost for gaming and overclocking.
RGB Your Way
Set the RGB lighting the way you want it. Choose from different effects (static, breathing, and comet) or sync the lights with your favorite jams via Music Mode. All this can be done through RGB control software from all the major motherboard brands.
Enhanced Power Management
The XPG LANCER DDR5 features a built-in Power Management IC (PMIC) that enhance power supply stability. It's lower operating voltage also make LANCER more power-efficient than DDR4.
Stability and Reliability
With On-die error correcting code (ECC) this module can correct errors in real-time to provide increased stability and reliability.
Made with High-Quality Materials
High-quality ICs and PCBs ensure uncompromised performance and reliable overclocking, ideal for discerning gamers and overclockers.
Overclocking Made Easy
With support for Intel XMP 3.0, get overclocking easily without the need to hassle with BIOS settings. There is no need to repeatedly adjust and fine-tune overclocking parameters.
| CAPACITY | 32GB |
| SPEED | 6000MHz |
| DDR5 STANDARD | PC5-48000 |
| SINGLE / DUAL / QUAD KIT | Dual Channel kit |
| CAS LATENCY | CL40 |
| TIMINGS | 40-40-40 |
| VOLTAGE | 1.35V |
| HEATSINK COLOR | Black |
| BUILT-IN RGB | Yes |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| MEMORY LAYOUT | 2 x 16 GB |
| INTEL XMP | XMP version: 3.0 |
| OPERATING TEMPERATURE | 0 - 85 °C |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |