|
Expected to ship within 2 days of order Shipping within Ireland only € 4.99 -or spend €100.00 to get free shipping |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology DataTraveler Micro USB3.2 Type-A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
32GB Integral Crypto DUAL FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive (AES 256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
64GB PQI U603V USB3.0 Ultra-small Flash Drive Red Edition
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Tyrion USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Captain America USB Flash Drive
| IN STOCK |
256GB SanDisk Extreme Pro USB3.1 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
128GB AData USB3.2 UC300 Type-C USB Flash Drive Black/Green
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology IronKey Locker+ 50 USB3.2 Type-A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
32GB Integral Courier FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive 256-bit Encryption
| IN STOCK |
64GB AData UV150 USB3.2 Flash Drive - Black/Red
| IN STOCK |
128GB Apricorn SecureKey 3NX USB3.2 Type-A Flash Drive
| IN STOCK |
32GB Sandisk Cruzer Glide USB2.0 Black/Red Sliding USB Connector
| IN STOCK |
JetFlash 790C
Transcend's JetFlash790C is a capless USB flash drive with a retractable USB Type-C connector. Featuring a USB 3.2 Gen 1 interface and capacities as high as 256GB, JetFlash790C offers a quick and convenient storage experience wherever you go.
Supporting USB Type-C devices
Transcend's JetFlash 790C flash drive is designed with a USB 3.2 Gen 1 interface and a USB Type-C connector. It allows you to easily transfer files among smartphones, tablets, and PCs.
Retractable connector
Transcend’s JetFlash 790C comes in a capless, retractable design that not only protects the device and its contents, but is compact and easy to carry around. Say goodbye to worries over losing that end cap!
Value-added software
A complimentary download from Transcend’s official website, Transcend Elite data management software is compatible with both Windows OS and macOS. Transcend Elite features backup and restore, data encryption, and cloud backup functions, helping you keep important files organized, protected, and up-to-date!
Transcend also offers RecoveRx, a complimentary data recovery utility that allows you to search deep within a storage device for traces of erased files including digital photos, documents, music, and videos.
| CAPACITY | 256GB |
| INTERFACE TYPE | USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Device interface: USB Type-C |
| COLOUR | Black with Green accent |
| MODEL | JF790C |
| SECURITY | Includes Transcend Elite and RecoveRx software |
| DIMENSIONS | 63.6 mm x 21.2 mm x 10.6 mm (2.5" x 0.83" x 0.41") |
| WEIGHT | 4.9 g (0.17 oz) |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |