16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TFA Rey USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
480GB Apricorn SecureKey USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Albus Dumbledore USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Silicon Power Blaze B02 USB3.1 Flash Drive Black
| IN STOCK |
16GB FROZEN Elsa USB Drive
| IN STOCK |
256GB Kingston Data Traveler 70 USB3.2 Type C Flash Drive - Black
| IN STOCK |
32GB Harry Potter Lord Voldemort USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology Data Traveler USB3.0 Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
32GB SanDisk Cruzer Blade USB2.0 Flash Drive - Black, Red
| IN STOCK |
16GB Superman USB Flash Drive
| IN STOCK |
The JetFlash 700 supports USB 3.1 standard, making it much easier to get access to your rich digital content. With a combination of speed and beauty, the JetFlash 700 is a perfect entry-level USB 3.1 peripheral for those who demand stylish aesthetics with leading technology.
The 256GB Transcend 700 JetFlash is a high-capacity USB flash drive offering convenient and portable storage for people on the go. With its sleek and compact design, it provides plenty of space for storing and transferring files, documents, photos and videos. Featuring USB3.1 technology, it ensures fast data transfer speeds. The JetFlash 700 256GB offers reliable performance and durability, making it an excellent choice for individuals seeking a reliable and spacious storage solution on the go.
| CAPACITY | 256GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.1 (3.1 Gen 1) |
| FEATURES | SuperSpeed USB 3.1 Gen 1 interface Sturdy structure & smooth surface |
| TRANSFER RATES | Read speed up to 100MB/sec Write speed up to 35MB/sec |
| COLOUR | Black |
| MODEL | JF700 |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Microsoft Windows 7 Microsoft Windows 8 Microsoft Windows 10 Microsoft Windows 11 Mac OS 9.0 or later Linux Kernel 2.4.2 or later |
| DIMENSIONS | 61.5x18.6x8.7mm |
| WEIGHT | 8.5g |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |