Phanteks PH-F140D30 Fan 14 cm Black 3-pack by Phanteks
Phanteks PH-F140D30 Fan 14 cm Black 3-pack Image
50 IN STOCK  (0 local - 50 remote)
Expected to ship within 11 days of order
Key Features
  • Fan 14 cm 2000 RPM
  • 67 cfm Dual ball bearing
  • 140 x 140 x 30 mm 231 g
  • Black
  • 1 pc(s)
See full specifications
See product description
Similar Products
Details
The D30-140 combines premium D-RGB lighting with 30 mm thick and aerodynamic fan blades inspired by the ultimate T30 fan, which makes it a true premium D-RGB fan for modern systems. The D30-140 comes in two airflow direction models, regular and reversed. This unique option allows for the ultimate fan configuration for any system.
Specifications
FAN DIAMETER 12 cm
ROTATION SPEED 2000 RPM
QUANTITY 1 pc(s)
AIRFLOW 67 cfm
CONNECTOR 4-pin
COLOR Black
VOLTAGE 12 V
POWER CONSUMPTION 1.58 W
DIMENSIONS 120 x 120 x 30 mm