Noiseblocker Black Silent XR-2 60mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Lian Li UNI P28 120mm Computer Case Fan - White
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-PS 140mm 1200RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noctua NF-A4x10 FLX 40mm 4500RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent XE-1 92mm Computer Case Fan - Blue
| IN STOCK |
Phanteks 120MM 2000RPM Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
be quiet! Light Wings (BL074) ARGB 140mm Computer Case Fans
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-3 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
StarTech 60MM TX3 Ball Bearing Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-PS 140mm 1200RPM Case Fan - Black
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-1 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 2000RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PL-PS 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua NF-A8 80mm 2200RPM Case Fan - Beige, Brown
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B12-3 120mm 1900RPM Case Fan
| IN STOCK |
Building on the core functionality of market favorites like Dynamic and Prisma, the Aspect series brings an exciting new aesthetic to the Fractal range of fans. Notable features include aerodynamic stator struts for lower turbulence, Trip Wire technology for enhanced blade efficiency, rifle bearings and built-in chaining support to simplify cable management.
In living color
- Let your system shine with six individually addressable hub-mounted RGB LEDs
- The aerodynamic stator struts decrease turbulence and noise caused by flowing air
- The Aspect frame offers aesthetics without compromising on performance
Extensive support
Compatible with ASUS AURA, Gigabyte Fusion, MSI Mystic Light, ASRock Polychrome and Razer Chroma
Rifle bearings
More efficient than standard sleeve bearings
Trip Wire Technology
Introducing a micro-turbulent layer for enhanced blade efficiency
Chain feature
Simplify cable management by using the Aspect chain feature for multiple units
| FAN DIAMETER | 12 cm |
| ROTATION SPEED | 500 RPM |
| QUANTITY | 1 pc(s) |
| NOISE LEVEL | 10 dB |
| AIRFLOW | 56 cfm |
| CONNECTOR | 4-pin |
| COLOR | Black |
| VOLTAGE | 12 V |
| POWER CONSUMPTION | 1.68 W |
| DIMENSIONS | 120 x 120 x 25 mm |
| WEIGHT | 135 g |