
| IN STOCK |

| IN STOCK |
240GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/510MB/sec)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
250GB PNY CS900 2.5-inch SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Crucial BX500 2.5-inch Serial ATA 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
512GB Kingston KC600 2.5-inch 3D TLC NAND Self-encrypting Drive SATA SSD
| IN STOCK |
480GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
500GB PNY CS900 2.5-inch SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Samsung 870 EVO 2.5" SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB OWC Mercury Electra 3G 2.5-inch SATA Solid State Disk 7mm
| IN STOCK |
2TB OWC Mercury Extreme Pro 6G 2.5-inch SATA 3 SSD 7mm
| IN STOCK |
500GB Samsung 870 EVO 2.5" SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Transcend SATA III 6Gb/s Solid State Drive SSD230S
| IN STOCK |
The Transcend SSD470N SSD features a SATA III 6Gb/s interface and state-of-the-art 3D NAND technology, which allows 112 layers of 3D NAND flash chips to be vertically stacked. Compared to 3D NAND at 96 layers, this density breakthrough greatly improves storage efficiency. The SSD470N comes with a powerful controller and a DRAM cache, ensuring data can be written to the flash over extended periods without compromising performance. The SSD470N is fully tested in-house to guarantee reliability in mission-critical applications, boasting an endurance rating of 3K Program/Erase cycles and an extended operating temperature ranging from -20℃~75℃.
We recommend the Transcend SSD470N range for high-end applications that need the most reliable SSD to function correctly. This includes industrial applications with a need for an extended temperature range, or applications with high endurance needs.
| CAPACITY | 2TB |
| INTERFACE TYPE | SATA III |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DEVICE TYPE | SSD |
| DATA TRANSFER RATES | Read: Up to 560 MB/s Write: Up to 510 MB/s |
| RANDOM READ (4K) IOPS | Up to 84,000 IOPS |
| RANDOM WRITE (4K) IOPS | Up to 70,000 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | 112-layer 3D NAND flash |
| OPERATING TEMPERATURE | -20°C (-4°F) ~ 75°C (167°F) |
| MTBF | 3,000,000 hours |
| SHOCK RESISTANCE | 1500 G, 0.5 ms, 3 axis |
| TRIM SUPPORT | Yes |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | Yes |
| DIMENSIONS | 100 mm x 69.85 mm x 6.8 mm (3.94" x 2.75" x 0.27") |
| WEIGHT | 54 g (1.9 oz) |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |