|
Expected to ship within 7 days of order Free shipping within Ireland! |
NGS USB Stereo Headset with Volume Control - VOX505USB
| IN STOCK |
Logitech H570e Binaural Headset - Black
| IN STOCK |
NGS VOX805 USB-C Stereo Headset, White
| IN STOCK |
Logitech H390 Stereo Headset - Black
| IN STOCK |
Adesso Xtream G1 Wired LED Stereo Gaming Headset w/Microphone
| IN STOCK |
NGS VOX805 USB-C Stereo Headset, Black
| IN STOCK |
Logitech H540 Binaural Wired USB3.0 Headset - Black
| IN STOCK |
Marvo Scorpion HG8932 Stereo Gaming Headset with Microphone
| IN STOCK |
Logitech H110 Stereo Headset - Black,Grey
| IN STOCK |
Logitech H340 Binaural USB3.0 Wired Headset - Black
| IN STOCK |
Logitech G PRO X Gaming Headset
| IN STOCK |
Logitech G435 LIGHTSPEED Wireless Gaming Headset
| IN STOCK |
NGS MSX11PRO, Gaming and Multimedia Headphones with 3.5mm Jack Adapter
| IN STOCK |
Adesso Stereo Gaming Headset With Microphone
| IN STOCK |
Logitech G G432 7.1 Surround Sound Wired Gaming Headset
| IN STOCK |
Over 300 hours of battery[1]
Get a massive 300 hours[1] of battery life and play for over a week without the battery getting low. Clear multiple game campaigns without needing to charge, and enjoy every minute in comfort with Cloud Alpha Wireless’ plush HyperX signature memory foam and breathable leatherette ear cushions. HyperX Dual Chamber Drivers produce incredibly clear audio, as the dual chamber system separates the mids and the highs from the bassy lows. When combined with DTS® Headphone:X®[4] Spatial Audio, which offers precise sound localization and immersive surround sound, you can escape into your favorite fantasy game worlds or stay laser-focused on the competition. Check battery life, tune the equalizer, and access more customization options via the easy-to-use HyperX NGENUITY software.
| CONNECTIVITY | Wireless |
| COLOR | Black, Red |
| CORD LENGTH | 0.5 m |
| EAR COUPLING | Circumaural |
| HEADPHONE FREQUENCY | 15 - 21000 Hz |
| IMPEDANCE | 62 Ω |
| DRIVER UNIT | 5 cm |
| MICROPHONE SENSITIVITY | -15 dB |
| WEIGHT | 317 g |