16GB Team T-Force Night Hawk RGB DDR4 3600MHz PC4-28800 CL18 Dual Channel Kit (2x 8GB) White by Team
16GB Team T-Force Night Hawk RGB DDR4 3600MHz PC4-28800 CL18 Dual Channel Kit (2x 8GB) White Image
OUT OF STOCK  (0 local - 0 remote)
Receive Stock Notice:
Key Features
  • LED color RGB lighting - special edition Night Hawk heatsinks - White version
  • DDR4 3600MHz dual channel kit, 2x 8GB modules, 16GB kit
  • PC4-28800. Operates at 1.35V
  • CAS latency CL18 - full timings 18-20-20-44
  • 288-pin DDR4 RAM memory
  • Backed by a global lifetime warranty
See full specifications
See product description
Memory Speed
  • 3200MHz
  • 3600MHz
  • 4000MHz
Similar Products
Details
16GB T-Force Night Hawk DDR4 kit from Team. With LED color RGB, this 16GB kit (2x 8GB modules) not only performs incredibly well, it also looks amazing. 3600MHz memory speed, PC4-28800, 288 pin DDR4 RAM kit, CL18 (18-20-20-44), operating at 1.35V. Backed by a global lifetime warranty.
Creative concepts of NIGHT HAWK RGB
NIGHT HAWK RGB synchronized variable lighting effect ASUS Aura Sync supported
Unique hawkeyes with battle totem line design. The Symmetric type heat spreader
Unparalleled Performance
Hawk wings symmetric type heat spreader with unique hawkeyes light guide panel design
10 layers of circuit board largely improves stability
Specifications
CAPACITY 16GB
MEMORY SPEED 3600MHz
STANDARD PC4-28800
SINGLE/DUAL/TRIPLE Dual Channel Kit (2x 8GB)
CAS LATENCY CL18
MEMORY TIMINGS 18-20-20-44
VOLTAGE 1.35V