16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology Data Traveler Exodia M USB Type A Flash Drive - Black, Blue
| IN STOCK |
128GB PQI U273V Traveling Disk USB Flash Drive - Deep Blue - USB3.0
| IN STOCK |
16GB Ant Man USB Flash Drive
| IN STOCK |
128GB Transcend JetFlash 760 Super Speed USB3.0 Flash Drive (Black/Red)
| IN STOCK |
256GB Transcend JetFlash 790C USB3.2 Gen 1 (USB Type-C) Flash Drive
| IN STOCK |
60GB Apricorn Aegis USB3.0 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
64GB SanDisk Ultra USB3.0 Flash Drive Encryption Support Black
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology IronKey Locker+ 50 USB Type-A 3.2 Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology DataTraveler Exodia M USB3.2 Type-A Flash Drive - Black, Turquoise
| IN STOCK |
128GB Kingston DataTraveler 70 USB-C Flash Drive
| IN STOCK |
Superior speed, stylish design
Kingston’s DataTraveler® Elite G2 is a stylish Flash drive with enough capacity to transfer films, pictures and work files wherever you go. This drive is compliant with the USB 3.1 Gen 1* (USB 3.0) specification and delivers incredible performance to save time when transferring videos, photos and other large files. The metal casing is shock- and water-resistant so you can be confident when bringing your data with you.
The sleek design of the DataTraveler Elite G2 complements any compatible device and is backwards-compatible with USB 2.0 to allow users to migrate to USB 3.0 in the future. It is backed by a five-year warranty, free technical support and legendary Kingston® reliability.
- Quicker file transfers compared to standard USB 3.1 Gen 1 and USB 2.0 devices
- Shock- and water-resistant metal casing with removable cap
- LED status indicator
*USB 3.1 Gen 1 performance requires a host device with a USB 3.0 or 3.1 port.
| CAPACITY | 64GB |
| INTERFACE TYPE | USB 3.0 (3.1 Gen 1) USB Type-A |
| FEATURES | Shock resistant Water resistant |
| TRANSFER RATES | Read speed (USB 3.0 (3.1 Gen 1)): 180 MB/s Write speed (USB 3.0 (3.1 Gen 1)): 70 MB/s |
| COLOUR | Black |
| MATERIAL | Metal |
| TEMPERATURE RANGE | Operating temperature (T-T): 0 - 60 °C Storage temperature (T-T): -20 - 85 °C |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 10, 8, 7 Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks Linux |
| DIMENSIONS | 59.4 mm x 19 mm x 10.8 mm |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |