| OUT OF STOCK (0 local - 0 remote) |
32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-24000 3000MHz Ripjaws V Red CL16 Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB G.Skill Flare X DDR4 3200MHz PC4-25600 for AMD Ryzen CL16 Quad Channel Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast RGB DDR4 3600Mhz CL17 Single Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill Aegis DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Single Desktop Memory Module
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Corsair Dominator Platinum RGB Series 3200MHz CL16 DDR4 Dual Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z Royal Silver 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3600MHz PC4-28800 CL18 RGB Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
32GB Crucial 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2 V 288-pin DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group Vulcan DDR4 3600MHz CL18 Memory Module (1 x 16GB) - Grey
| IN STOCK |
64GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3600MHz PC4-28800 CL16 (16-19-19-39) RGB Quad Channel Kit (4x 16GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Value Ram DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x16GB) for Intel/AMD
| IN STOCK |
The Silicon Power range of desktop memory modules is one of the safest bets if you are looking to boost the performance of your DDR4 based desktop computer. This Silicon Power 8GB, 2666MHz DDR4 RAM, like all Silicon Power DDR4 RAM memory, is 100% pre-tested to ensure the best possible performance and compatibility across the widest range of desktops. Additionally, it is backed by a lifetime warranty for added peace of mind.
This single 8GB DDR4 memory upgrade operates at a speed of 2666MHz, at a voltage of only 1.2V. The lower voltage used by DDR4 preserves energy and results in less heat generated by the system. CAS latency of this DDR4 is CL19 (full timings of 19-19-19-39). Can be used as a single 8GB memory upgrade, or can be used in dual channel mode if purchased and installed in pairs.
This PC4-21300 2666MHz memory is suitable for the majority of DDR4 based systems. Adding more RAM to your system is the system upgrade that yields the most additional performance. And add to that the lifetime warranty offered with this Silicon Power 8GB, 2666MHz DDR4 RAM memory; you really can't pick a better memory upgrade!
| CAPACITY | 8GB |
| MEMORY SPEED | 2666MHz (DDR4-2666) |
| STANDARD | PC4-21300 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Single memory module |
| CAS LATENCY | CL19 |
| MEMORY TIMINGS | 19-19-19-39 |
| VOLTAGE | 1.2V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR4 SDRAM memory module |
| CONFIGURATION | Single-sided 8GB DDR4 memory with 8 chips, 512Mx8 chip configuration |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |