32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Quad Channel Kit (4 x 16GB)
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR4 PC4-28800 3600MHz Ripjaws V for Intel CL16 (16-19-19-39) Quad Channel kit (4x16GB)
| IN STOCK |
16GB Corsair Dominator Platinum RGB Series 3200MHz CL16 DDR4 Dual Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group Delta DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Memory Kit (2 x 8GB) - White
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
8GB Synology DDR4 2666MHz ECC UDIMM Memory Module
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRam DDR4 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V Memory Module
| IN STOCK |
16GB Axiom DDR4 2400MHz CL17 Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
48GB OWC PC23400 DDR4 ECC-R 2933MHz RDIMMs - 6 x 8GB Mac Pro 2019
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-32000 4000MHz Ripjaws V Black CL18 Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR4 Trident Z Royal Silver 3600Mhz PC4-28800 CL16-19-19-39 1.35V Quad Kit 4x16G
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology FURY Beast DDR4 3200MHz Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
The Silicon Power range of desktop memory modules is one of the safest bets if you are looking to boost the performance of your DDR4 based desktop computer. All Silicon Power DDR4 RAM memory is 100% pre-tested to ensure the best possible performance and compatibility across the widest range of desktops. Additionally, it is backed by a lifetime warranty for added peace of mind.
This single 4GB DDR4 memory upgrade operates at a speed of 2400MHz, at a voltage of only 1.2V. The lower voltage used by DDR4 preserves energy and results in less heat generated by the system. CAS latency of this DDR4 is CL17 (full timings of 17-17-17). Can be used as a single 4GB memory upgrade, or can be used in dual channel mode if purchased and installed in pairs.
This PC4-19200 2400MHz memory is suitable for the majority of DDR4 based systems. Adding more RAM to your system is the system upgrade that yields the most additional performance. And add to that the lifetime warranty offered with this Silicon Power DDR4 memory; you really can't pick a better memory upgrade!
| CAPACITY | 4GB |
| MEMORY SPEED | 2400MHz (DDR4-2400) |
| STANDARD | PC4-19200 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Single memory module |
| CAS LATENCY | CL17 |
| MEMORY TIMINGS | 17-17-17 |
| VOLTAGE | 1.2V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR4 SDRAM memory module |
| CONFIGURATION | Single-sided 4GB DDR4 memory with 4 chips, 512Mx16 chip configuration |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |