16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB3.2 Type-A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
| IN STOCK |
64GB SanDisk Ultra USB3.0 Flash Drive Encryption Support Black
| IN STOCK |
64GB AData Royal UR340 Ultra-Compact USB3.0 (USB3.2) Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Viserion USB Flash Drive
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology IronKey Keypad 200 USB3.2 Type A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
64GB Kingston DataTraveler 70 USB-C Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Tyrion USB Flash Drive
| IN STOCK |
128GB Transcend JetFlash 710S Silver Metallic USB3.1 Flash Drive
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology DataTraveler Micro USB3.2 Type-A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
8GB Apricorn ASK3 USB3.2 Type-A Flash Drive - Black
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology IronKey Locker+ 50 USB3.2 Type-A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
16GB Captain Marvel USB Flash Drive
| IN STOCK |
The sleek design features a sliding USB connector, which smoothly extends from the drive at the push of a thumb. The capless mechanical design eliminates the hassle of lost drive caps. The USB connector can be made ready for use with just one hand, for greater convenience when speed is a must.
Easy Thumb Activated Capless Design
The USB connector is concealed in the compact body, fully protected without the need for a drive cap. A simple thumb swipe forward makes it ready to use, and the reverse motion stows the connector for storage or travel.
Your Personal Style
The C008 is conveniently designed with a strap hole so that one can easily loop a string through and connect to a keychain or a mobile phone.
Graceful and Minimalist Design
The matte texture body is scratchproof and dirt-repellent. The C008 comes in an elegant shape and in two stylish color schemes. The simple curves of this series make fashion more comfortable than ever.
| CAPACITY | 64GB |
| INTERFACE TYPE | USB2.0 Type-A |
| QUANTITY | 1 |
| FEATURES | Thumb activated capless design Sliding connector OStoGO tool UFDtoGO tool |
| COLOUR | Blue / White |
| MODEL | C008 |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10 Mac OS 9.X Linux kernel 2.4 and later |
| DIMENSIONS | 20 mm x 60 mm x 9 mm |
| WEIGHT | 10 g |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |