32GB OWC Mac Pro Late 2013 Quadruple Channel Kit PC3-14900 1866MHz DDR3 ECC-R SDRAM (4x 8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-14900 RipjawsX Series for Intel Z77/Z68/P67 (10-11-10-30) Dual Channel kit
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz RipjawsX Series for Intel/AMD (10-10-10-30) Dual Channel kit
| IN STOCK |
32GB OWC Mac Pro / Xserve 2009 Memory Matched Set (2x 16GB) PC-8500 1066MHz DDR3 ECC SDRAM Modules
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsX Series for Sandy Bridge (9-9-9-24) Dual Channel kit
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz CL11 NT Series Desktop dual channel memory kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Ares Series Low Profile (11-13-13-31) Red Quad Channel kit 4x8GB
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-10600 1333MHz CL9 NT Series Desktop dual channel memory kit (2x4GB)
| IN STOCK |
16GB Transcend DDR3 Apple RAM 1333MHz ECC Registered Quad Channel Kit (4x4GB) For Mac Pro Early 2009
| IN STOCK |
8GB Kingston ValueRAM PC3-12800 1600MHz CL11 DDR3 Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 2133MHz PC3-17000 RipjawsZ Series (10-12-12-31) Quad Channel kit 4x4GB
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws DDR3 1066MHz PC3-8500 CL7 Quad Channel Memory Kit (4x 4GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsZ Series for Intel X79 (10-10-10-30) Quad Channel kit 4x8GB
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ares Series Low Profile (9-9-9) Dual Channel kit
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsX Series for Sandy Bridge (9-9-9-24) Dual Channel kit
| IN STOCK |
Boost the performance of your PC. PNY memory upgrades will prove to be an outstanding value now and in the future.
DDR3 is the next generation of DDR memory. DDR3 memory features faster speeds, greater bandwidth, lower power consumption and enhanced thermal performance. Although DDR3 modules are the same physical dimension as DDR2 and DDR modules, the plug-in connector configuration is different and as such DDR3 modules are not compatible with PCs requiring DDR2 modules, and vice-versa.
| CAPACITY | 8GB |
| MEMORY SPEED | 1600MHz |
| STANDARD | PC3-12800 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Single (1x 8GB) |
| CAS LATENCY | CL11 |
| VOLTAGE | 1.5V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 240-pin DIMM |
| CONFIGURATION | 1x 8GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |