ZTC Thunder Board M.2 (NGFF) SSD to SATA III Adapter Board
| IN STOCK |
Transcend StoreJet 25S3 SATA 6Gb/s 2.5-inch Hard Drive Enclosure USB3.0
| IN STOCK |
StarTech.com x4 PCI Express to M.2 PCIe SSD Adapter
| IN STOCK |
StarTech Storage S251BRU33 USB3.0 2.5-inch SATA 6Gbps Hard Drive Solid State Drive Enclosure
| IN STOCK |
OWC U2 Shuttle Four-Slot NVMe M.2 to U.2 Enclosure
| IN STOCK |
AData XPG EX500 Tool-Free External USB3.1 Enclosure for 2.5-inch SATA SSD/HDD
| IN STOCK |
OWC Envoy Pro 1A Enclosure for Mac SSDs from most 2013 to 2019 Models
| IN STOCK |
OWC ThunderBay 4 - Four-Bay Thunderbolt 3 External Storage Enclosure for 2.5" and 3.5" SATA Drives
| IN STOCK |
OWC Envoy Pro USB3.0 Portable SSD Enclosure for 2012 MacBook Pro with Retina Display
| IN STOCK |
ZTC Sky Adapter Converts M.2 PCIe NVMe SSD to U.2 Enclosure
| IN STOCK |
ZTC Lightning Card M.2 NGFF SSD (PCIe 2 and 4 Lane or SATA III Type) To PCI-e or SATA III Internal Card Model ZTC-EX001
| IN STOCK |
OWC Express 2.5" Portable USB 3.0 Enclosure Kit for SATA HDDs & SSDs (Black)
| IN STOCK |
ZTC Sky 2.5-inch Enclosure mSATA SSD (Half or Full Size) to SATA III Board Adapter - 520MB/s 6GB/s
| IN STOCK |
OWC U2 ShuttleOne NVMe M.2 to 2.5-inch U.2 SSD Adapter
| IN STOCK |
Renice Half-Mini mSATA to 2.5-inch SATA II SSD Adapter Board
| IN STOCK |
Outstanding Features
The OWC Mercury On-The-Go features the latest in performance with an Oxford combination FireWire and USB chipset creating one perfectly integrated storage solution.
The OWC Mercury On-The-Go's fanless design offers near silent operation while still keeping your drive cool. The built-in aluminum heatsink underneath the drive and passthrough cooling vents on the top of the case work in tandem to provide optimum results.
The On-The-Go "Add your own Drive" Kit enclosure is ready to accept your own 2.5" SATA Hard Drive or SSD. Now you can upgrade your Mac or PC notebook's internal drive and retask that old drive as a new external drive for even more backup and storage capacity! This solution will give you an excellent transportable storage device, or a backup option that you may have not had!
| HARD DRIVE INTERFACE | SATA |
| PC INTERFACE | USB 2.0 USB 3.0 FireWire 800 FireWire 400 |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DATA TRANSFER RATES | 5 Gbit/s |
| HDD SUPPORT | 2.5" |
| COLOR | Transparent |
| ACCESSORIES INCLUDED | Cables included: FireWire, USB |
| DIMENSIONS | 88.9 mm x 139.7 mm x 25.4 mm |
| WEIGHT | 190 g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 1 years manufacturers warranty |