32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Team Group Elite DDR4 3200MHz CL22 Memory Module
| IN STOCK |
8GB Kingston DDR4 3200MHz CL22 Memory Module
| IN STOCK |
256GB OWC DDR4 RDIMM Memory Upgrade Kit 4x64GB PC23400 2933MHz for Mac Pro 2019 models
| IN STOCK |
8GB Crucial 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRam DDR4 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V Memory Module
| IN STOCK |
48GB OWC PC23400 DDR4 ECC-R 2933MHz RDIMMs - 6 x 8GB Mac Pro 2019
| IN STOCK |
16GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3600MHz PC4-28800 CL16 RGB Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group Elite DDR4 2666MHz CL19 Memory Module
| IN STOCK |
32GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-32000 4000MHz Ripjaws V for Intel Z170 / X99 CL18 Quad Channel kit (4x8GB)
| IN STOCK |
128GB OWC 2666MHz DDR4 RDIMM PC4-21300 288-pin CL19 Quadruple Channel Memory Upgrade kit for iMac Pro (4x 32GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws V 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB Team Group Delta RGB DDR4 3200MHz CL16 Dual Memory Kit (2x16GB) - Black
| IN STOCK |
4GB Silicon Power DDR4-2400, CL17, UDIMM, Single Module
| IN STOCK |
Give your AMD- or Intel-based system the performance needed to stay at the top of the food chain with ultra-fast Kingston FURY™ Renegade DDR4. Boost your frame rate, keep your streams broadcasting smoothly and plough through your highlight reel editing with speeds of up to 5333MHz1 paired with quick CL13-CL20 timings.
The aggressive, stylish black heat spreader and matching black PCB will allow you to beat the heat and strike fear into the hearts of your foes. It’s available in single module capacities of 8GB - 32GB and kits of 2, 4 and 8 with capacities of 16GB-256GB. Renegade DDR4 is Intel XMP certified with profiles that are optimised for Intel’s latest chipsets – just select the hand-tuned profile in your BIOS and you’re ready to go. 100 per cent factory tested at speed and backed by a lifetime warranty and over 30 years of expertise, dependable Renegade DDR4 gives you the best of both worlds: extreme performance and maximum peace of mind.
High speeds paired with low latencies for insane performance
With speeds of up to 5333MHz paired with quick CL12–CL20 timings to help your AMD- or Intel-based system power through games, video editing and broadcasting, Renegade DDR4 is the choice for overclockers, PC builders and gamers.
Optimised for Intel with XMP
Intel Extreme Memory Profile technology makes overclocking a breeze. Simply select one of the built-in, hand-tuned profiles in your BIOS to get the benefits of overclocking without having to manually adjust the memory timings yourself.
Ready for AMD Ryzen™
Get memory that’s Ready for Ryzen and will seamlessly integrate with your AMD-based system. A reliable, compatible performance boost for your build.
Fierce black aluminium heat spreader
The dense black aluminium heat spreader and matching black PCB keep your rig running and looking cool.
| CAPACITY | 8GB |
| MEMORY SPEED | 2666MHz |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Single |
| CAS LATENCY | CL13 |
| VOLTAGE | 1.35 V |
| HEATSINK COLOR | Black |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| CONFIGURATION | 1 x 8GB |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) Cooling type: Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |