32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast RGB DDR4 3600Mhz CL17 Single Module
| IN STOCK |
16GB Crucial 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology FURY Beast DDR4 3200MHz Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR4 2400MHz PC4-19200 CL17 Dual Channel Memory Kit (2x 4GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z Royal Silver 3600Mhz PC4-28800 CL16-19-19-39 1.35V Dual Channel Kit 2x16GB
| IN STOCK |
32GB Crucial 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-32000 4000MHz Ripjaws V Black CL18 Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V CL16 (16-18-18-38) Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Team Group Vulcan DDR4 3600MHz CL18 Memory Module (1 x 16GB) - Grey
| IN STOCK |
16GB Team Group Delta DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Memory Kit (2 x 8GB) - White
| IN STOCK |
48GB OWC PC23400 DDR4 ECC-R 2933MHz RDIMMs - 6 x 8GB Mac Pro 2019
| IN STOCK |
128GB OWC 2666MHz DDR4 RDIMM PC4-21300 288-pin CL19 Quadruple Channel Memory Upgrade kit for iMac Pro (4x 32GB)
| IN STOCK |
Crucial® Ballistix® gaming memory is designed for high-performance overclocking2 and is ideal for gamers and performance enthusiasts looking to push beyond standard limits. With an anodized aluminum heat spreader in black, white, or red and XMP 2.0 support for automatic overclocking, Crucial Ballistix memory is engineered for the latest AMD and Intel platforms. RGB modules are controlled using popular RGB software, while SODIMM modules offer speed and compact thermal management for laptops.
Modern Design
Anodized aluminum heat spreader available in black, white, or red. Low-profile form factor is ideal for smaller or space-limited rigs.
Bold RGB Effects
Low-profile form factor, ideal for smaller rigs. Customize your rig’s color scheme with 16 RGB LEDs in 8 zones on each Crucial Ballistix RGB module.
Redefine Game Performance
XMP 2.0 support and pre-defined profiles let you overclock2 to extract maximum performance. Select the JEDEC default profile for standard performance.
Compatibility Tested
We work with AMD and Intel, as well as motherboard designers and system builders, to ensure our memory is optimized for high performance.
Precision Parts
As the manufacturer of memory components, we do more than bin parts. We optimize performance at the die level.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 2666MHz |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Single |
| CAS LATENCY | CL16 |
| VOLTAGE | 1.2 V |
| HEATSINK COLOR | White |
| REGISTERED | Unregistered (unbuffered) |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 1 x 16GB |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) Cooling type: Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |