| OUT OF STOCK (0 local - 0 remote) |
32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Single Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z 3200Mhz PC4-25600 CL16 (16-18-18-38) 1.35V Quad Channel Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Value Ram DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Single Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Delta RGB DDR4 3200MHz Dual Channel Memory Kit (2 x 8GB) - White
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 3200MHz Sniper X PC4-25600 CL16 Dual Channel Kit (2x 16GB) Digital Camo
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Corsair Vengeance DDR4 3000MHz CL15 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
8GB Kingston ValueRAM PC4-25600 3200MHz 1.2 V CL22 DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB Crucial 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
64GB OWC DDR4 PC23400 2933MHz RDIMM Memory Upgrade Kit (4x16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill Ripjaws 4 Quad Channel kit consisting of 4x 8GB modules. Rated to run at speeds up to 2133MHz (PC4-17000) and timings of CL15 (15-15-15-35) at 1.2V. Engineered especially for the Intel X99 platform. With 288 pins and black heatsinks, the Ripjaws 4 Series should be your first choice in DDR4 memory.
G.SKILL Ripjaws 4 series performance DDR4 memory is designed for the ultimate experience on the latest Intel X99 platform! Whether you are processing large amounts of data or intense gaming, experience smooth system performance with the newest next-generation PC memory technology! All Ripjaws 4 memory kits are tested with G.SKILLs extensive suite of testing software to ensure maximum performance and stability. Make Ripjaws 4 the ideal choice for your DDR4 system!
More Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% compared with DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
XMP 2.0 Support
Just set and go. Programmed with the latest Intel XMP 2.0 profiles, the only thing between you and extreme performance is a simple setting.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY TYPE | DDR4 |
| MEMORY SPEED | 2133MHz (DDR4-2133) |
| STANDARD | PC4-17000 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Quad channel kit |
| CAS LATENCY | CL15 |
| MEMORY TIMINGS | 15-15-15-35 |
| VOLTAGE | 1.2V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| HEATSINK COLOR | Black |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR4 SDRAM memory modules |
| CONFIGURATION | 8GB DDR4 modules, 4 modules per kit |
| FEATURES | Optimised for Intel X99 chipset |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |