16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Apricorn SecureKey 3NXC USB Type C Flash Drive
| IN STOCK |
32GB Integral Crypto Drive FIPS 140-2 Encrypted USB3.0 Flash Drive (256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
16GB Captain America USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB PQI U603V USB3.0 Ultra-small Flash Drive Red Edition
| IN STOCK |
Star Wars Darth Vader Gift Box - Bluetooth Speaker, 16GB USB, Headphones and USB cable
| IN STOCK |
128GB SanDisk Extreme Pro USB3.1 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
64GB Transcend JetFlash 790 USB3.0 Flash Drive - up to 90MB/sec - Retractable USB Connector
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB Type A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
32GB Integral Crypto DUAL FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive (AES 256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
512GB Transcend JetFlash 700 USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB3.2 Type-A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology IronKey Keypad 200 USB3.2 Type A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
16GB Leprechaun USB Flash Drive
| IN STOCK |
The JetFlash 700 supports USB 3.0 standard, making it much easier to get access to your rich digital content. With a combination of speed and beauty, the JetFlash 700 is a perfect entry-level USB 3.0 peripheral for those who demand stylish aesthetics with leading technology.
- Sturdy structure & smooth surface
- LED indicator to show power and data transfer operations
- Unparalleled data transfer performance
- Exclusive Transcend Elite data management software
| CAPACITY | 64GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.1 SuperSpeed Also compatible with USB2.0 |
| FEATURES | Super fast transfer rates Free download of JetFlash Elite data management tools |
| TRANSFER RATES | Read speed up to 70MB/sec Write speed up to 18MB/sec |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| COLOUR | Black |
| MODEL | JF700 |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows operating systems supported Mac operating systems supported Linux operating systems supported |
| DIMENSIONS | 69.5mm x 19.8 mm x 8.8 mm |
| WEIGHT | 10.3g |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |