8GB Axiom DDR3 1600MHz Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 8GB) CL11 - 1.35V
| IN STOCK |
4GB OWC PC8500 DDR3 SO-DIMM 1066MHz 204 Pin Laptop Memory Module
| IN STOCK |
16GB OWC 1867MHz DDR3 SO-DIMM PC3-14900 2x 8GB Memory Upgrade Kit
| IN STOCK |
16GB OWC DDR3 SO-DIMM PC3-8500 1066MHz CL7 Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL9 SQ Series Dual Channel Kit (2x2GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill Ripjaws DDR3 1866MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory module CL11
| IN STOCK |
8GB Silicon Power DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory CL11 204 pins
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 8GB) CL11
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 1066MHz SO-DIMM Laptop Memory Kit 2x4GB for Apple Mac (PC3-8500)
| IN STOCK |
8GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V Laptop Memory Kit (2x 4GB) CL9
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-10666 CL9 SQ Series Dual channel laptop memory kit (2x4GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 1600MHz PC3-12800 CL10 Laptop Dual Channel Memory Kit 2x8GB 1.5V
| IN STOCK |
8GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory kit (2x 4GB) CL11
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 4GB) CL9 - Low Voltage
| IN STOCK |
Stable, Reliable, Compatible
ValueSelect memory is tested to Corsair's tough standards and is stable, reliable, and compatible with virtually all major notebook and netbook PC's. Backed by limited lifetime warranty.
Great Speed
1600 MHz speed with CAS latency of 11 gives your laptop PC a significant performance boost. You can get more done.
Low Voltage
With voltage of only 1.5v, less heat will be generated. The memory will operate more stably.
Legendary CORSAIR Reliability
CORSAIR ValueSelect memory is tested to Corsair's tough standards and is stable, reliable, and compatible with virtually all major notebook PCs.
| CAPACITY | 4GB |
| STANDARD | PC3-12800 |
| MEMORY SPEED | 1600 MHz |
| CAS LATENCY | CL11 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Single (1x 4GB) |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unbuffered |
| VOLTAGE | 1.5 V |
| FORM FACTOR | 204-pin SO-DIMM |
| CONFIGURATION | 1x 4 GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |