ZTC Thunder Board M.2 (NGFF) SSD to SATA III Adapter Board
| IN STOCK |
Transcend StoreJet 25S3 SATA 6Gb/s 2.5-inch Hard Drive Enclosure USB3.0
| IN STOCK |
Renice Half-Mini mSATA to 2.5-inch SATA II SSD Adapter Board
| IN STOCK |
| IN STOCK |
StarTech Storage S251BRU33 USB3.0 2.5-inch SATA 6Gbps Hard Drive Solid State Drive Enclosure
| IN STOCK |
AData XPG EX500 Tool-Free External USB3.1 Enclosure for 2.5-inch SATA SSD/HDD
| IN STOCK |
StarTech.com x4 PCI Express to M.2 PCIe SSD Adapter
| IN STOCK |
OWC ThunderBay 4 RAID 5 4-Bay Storage Enclosure with Dual Thunderbolt 3 Ports
| IN STOCK |
OWC Express 2.5" Portable USB 3.0 Enclosure Kit for SATA HDDs & SSDs (Black)
| IN STOCK |
OWC ThunderBay 4 - Four-Bay Thunderbolt 3 External Storage Enclosure for 2.5" and 3.5" SATA Drives
| IN STOCK |
ZTC Sky 2.5-inch Enclosure mSATA SSD (Half or Full Size) to SATA III Board Adapter - 520MB/s 6GB/s
| IN STOCK |
ZTC Thunder Enclosure NGFF M.2 SSD to USB 3.0 - Gold Aluminum Shell, 5 Size Board - 6GB/s
| IN STOCK |
ZTC M.2 NVMe SSD External Portable Enclosure with RGB Lighting USB-C 3.2 Gen 2
| IN STOCK |
ZTC Sky Board mSATA to USB3.0 SSD Enclosure Adapter Case - UASP Support - Model ZTC-EN002
| IN STOCK |
ZTC Lightning Card M.2 NGFF SSD (PCIe 2 and 4 Lane or SATA III Type) To PCI-e or SATA III Internal Card Model ZTC-EX001
| IN STOCK |
Sleek, pocketable design
The Transcend SSD enclosure kit features a lightweight aluminum construction, making it both portable and durable while you are on the move. A LED indicator lets you know when the drive is in use.
USB Type-A and Type-C supported
To accommodate devices with different USB ports, the Transcend M.2 2260/2242/2280 enclosure is engineered to convert to a USB Type-C port, offering flexibility of being used on different platforms with either USB Type-A or Type-C port.
*Note: A standard USB Type-A cable is included. Users will need to provide their own adapter or compatible cable to attach the M.2 SSD enclosure to USB Type-C devices.
Enhanced performance with UASP
The M.2 SSD enclosure uses the USB 3.1 Gen 1 interface incorporated with UASP (USB Attached SCSI Protocol) that makes transfer speeds faster than with a sole USB 3.0 interface when used with a UASP-enabled host computer.
Two form factors
To be compatible with the most common M.2 SATA solid state drives, Transcend offers two enclosures in different form factors for multiple drive heights. The CM42 enclosure is for type 2242 only, whereas the CM80 can mount type 2242, 2260, and 2280.
| HARD DRIVE INTERFACE | M.2 2242,M.2 2260,M.2 2280 |
| PC INTERFACE | USB3.1 |
| DEVICE TYPE | SSD enclosure |
| HDD SUPPORT | M.2 |
| COLOR | Silver |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C - 70°C |
| ACCESSORIES INCLUDED | Enclosure M.2 adapter Type-C to Type-A USB cable (45cm) Metal plate Aluminum sticker Screwdriver Mounting screws Copper nut |
| DIMENSIONS | 120.16x33.6x7.5mm |
| WEIGHT | 41 g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 2 years manufacturers warranty |